Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Osobnosti ze světa na Anifilmu 2016 - TZ 2/2016

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm bude v jihočeské Třeboni  3. – 8. května 2016. K programu Anifilmu 2016 vydal druhou tiskovu zprávu, kterou jako mediální partner nabízíme i ke stažení.

Osobnosti z různých končin světa v našich porotách

Jako každý rok, i letos Anifilm povolal silné osobnosti, které se významně podílí na podobě světové animace. Ať už jako režiséři, animátoři, výtvarníci či kurátoři, ovlivnili tito tvůrci dějiny animace či udávají současné trendy. Ve třech tříčlenných porotách budou vybírat ty nejlepší z nejlepších, ale také představí svou tvorbu.

Pozvání přijali a do Třeboně přijedou:

  • zakladatel íránské animace Nourredin Zarrinkelk
  • animátor a specialista na filmové triky a efekty Jakub Pistecký, který pochází z České republiky, ale působí v proslulém americkém studiu Industrial Light & Magic (Pracoval na mnoha velkofilmech včetně Hvězdných válek či Pirátech z Karibiku.)
  • mladá estonská režisérka Chintis Lundgren
  • španělský výtvarník Javier Mariscal, který se proslavil celovečerním, na Oscara nominovaným filem Chico & Rita
  • světoběžník Ondřej Švadlena, inovátor počítačové 3D animace a žák Jiřího Barty
  • kurátorka španělka Carolina López, která spolupracovala s řadou festivalů a galerií a do rozhodování vnese historicko-teoretický vhled 
  • původem českým, ale v zahraničí usazeným tvůrcem je animátor Jan Pinkava, který působil mimo jiné ve studiu Pixar a je držitelem Oscara za krátký film Geriho hra
  • nezávislá režisérka, výtvarnice a dvojnásobná držitelka britské prestižní ceny Bafta Vera Neubauer.

A dále na festival zavítá jeden z nejprogresivnějších současných nizozemských tvůrců, který se skrývá pod jménem Rosto, mimo jiné autor ambiciózního hudebně-animovaného filmu The Monster of Nixs hlasy Toma Waitse či Terryho Gilliama.

„Od čmáranic k pixelům“ – zaměřeno na Španělsko

Zkoumání animované tvorby nejrůznějších zahraničních kinematografií už je stabilní součástí festivalové dramaturgie. Letos se Anifilm zaměří na španělskou produkci, která se v posledních letech prosazuje i úspěšnými celovečerními filmy. Jeden takový - Posedlý (Pos eso) - na loňském Anifilmu zvítězil. Mezi další úspěšné tituly patří rovněž Chico & Rita. Porotce Javier Mariscal diváky při své prezentaci seznámí s postupy, které při ztvárnění dobové Kuby ve filmu zvolil.

Rozsáhlý program rekapitulující různé fenomény z historie animace španělského království připravila Carolina López. Její výběr začíná samými počátky tamní animované tvorby ze začátku století a pokračuje až k fenoménu nového tisíciletí - k tvorbě autorů, kteří se na základě úspěchu v domovském Španělsku uplatnili u velkých amerických studií.

Na obzoru nová česká animace a divácká cena

Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou uvádíme pod názvem České obzory. Přehlídka, reagující na velmi pozitivní jev - nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže.

Novinkou je hlavně s přehlídkou spojená divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu. Hlasování bude probíhat elektronicky po dobu konání festivalu a výsledky hlasování se dozvíme na slavnostním zakončení. 

VAF posílá do finále pitching soutěže 25 projektů

Do soutěže o nejlepší projekt ve vývoji v kategoriích krátký film a televizní seriál se dostalo 13 krátkých filmů a 12 televizních seriálů. 

V doprovodném programu je pro finalisty připravena řada workshopů vedených světově uznávanými lektory. Prezentace finalistů proběhnou pro kategorii TV seriálů dne 4. května a krátké filmy se představí 5. května v Třeboni. 

Soutěžte s Anifilmem o 3D tisk vašeho modelu!

Anifilm bedlivě sleduje všechny technologické novinky ve světě animace, a tak se návštěvníkům chystá představit také fenomén 3D tisku. Na festivalu ho uvidíte na vlastní oči, a to díky prezentaci MakersLabu.

A nejen to! Můžete se zapojit do exkluzívní soutěže o 3D tisk Vašeho vlastního díla. 

 

Ke stažení: Newsletter 02/2016 (TZ z 22. 3. 2016)

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Osobnosti ze světa na Anifilmu 2016 - TZ 2/2016, id: 10572 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 23.03.2016
Autor: Marie Košinová