Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Pasování rybářským právem

Rybářské slavnosti v Třeboni a na Třeboňsku nabízejí bohatý dvoudenní program, do kterého tradičně patří i pasování známé osobnosti na rybáře neboli přijímání do cechu rybářského.

Pasování rybářským právem

Pasování rybářským právem je pradávný rituál, který se vykonává nejčastěji během výlovu nebo při rybářských slavnostech. Pasovaná osoba je přivedena dvěma rybáři oblečenými v gumáku, dlouhých botách a kloboukách a je postavena proti mušli. Pasující drží v ruce rybářské právo – „dřevěnou plácačku“ – ferulí se znakem pána.

Pasovaná osoba se drží okraje mušle a dívá se rybě přímo do očí. Pasující zahájí vlastní pasování požadavkem, že pasovaná osoba musí být dostatečně upravena, jelikož je málo mokrá. Na tento povel je pasovaná osoba polita vodou z kádě případně do kadě přímo vhozena. Pasování pak probíhá třemi údery ferulí, jež je součástí rybářského práva, po každé odříkané sloce z říkanky:

Jménem práva rybářského, cechu velmi váženého,
jmenuji tě dnešním dnem, pasovaným rybářem.

Štiky, candáti a kapři jsou teď tvoji bratři.
Vodník Čochtan v tu ránu, vzal tě pod svou ochranu.

Tento den v paměti měj, Petra s námi uctívej,
neboť on je s Krčínem, naším velkým patronem.

Pasování ve fofogalerii 2011.

Kdo bude pasován v Třeboni o slavnostech 2012?

Nechme se překvapit…

Slavnostní pasování bude v sobotu 25. 8. 2012 dopoledne na Masarykově náměstí bezprostředně po slavnostním zahájené slavností.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Pasování rybářským právem, id: 8272 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 13.08.2012
Autor: Marie Košinová