Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Program online, televizní animace, 100 let republiky, bilance celovečerní tvorby - Newsletter 4/2018

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2018, který bude v Třeboni  ve dnech 1. – 6. května 2018, vydal v dubnu 2018  newsletter, v němž informuje o programu a dalších novinkách 2018.

Jako mediální partner festivalu vám veškeré zprávy z Newsletteru předkládáme:

Program letošního Anifilmu je online!

Chcete znát program festivalu 2018? Kompletní program festivalu najdete zde.
 

Současná televizní animace, jak ji ještě neznáte


Anifilm se rozhodl věnovat výrazný prostor stále progresivnější televizní animaci. Ve čtrnácti programových blocích tak představí to nejlepší ze současné světové tvorby, z níž většina bude u nás k vidění úplně poprvé.
 
Na Anifilmu můžete například vidět na Oscara nominované dětské televizní filmy o Gruffalovi a Pohádky naruby z produkce BBC.
 
Panorama současné TV animace se zaměří ale především na dospělé publikum. Její velkou část tvoří seriály z produkce Adult Swim. Publikum se může vydat třeba také na agenta Archera, na seriálovou novinku Black Holes, na komediální sitcom z prostředí rodinné restaurace Bobovy Burgery či populární netflixovské série F is for Family. Program nevynechá ani populární fantasy svět díky seriálu Oškliví Američané nebo oceňovaný seriál BoJack Horsman.
 

Oslavíme výročí 100 let založení republiky


Anifilm spojil síly s partnerským festivalem Fest Anča v Žilině a společně vybraly dobové animované filmy, díky kterým divák prochází stoletou historií naší republiky.
 
Pásmo třinácti krátkých českých a slovenských filmů reflektuje svou dobu lépe než desítky stran učebnic dějepisu. Výběr začíná deset let po založení republiky a končí v polovině let devadesátých. Začíná tak osvětovým snímkem Významné osobnosti našeho života od neznámého vlasteneckého autora z roku 1928 a končí Švankmajerovou rozlučkou s totalitou Konec stalinismu v Čechách
 

Zvláštní uvedení a bilance celovečerní tvorby pro děti i dospělé


Tradičně bilancujeme celovečerní animované filmy, které prošly českou distribucí za předchozí rok. V letošním programu bude mít své místo například Hmyz Jana Švankmajera, Pračlověk režiséra Nicka Parka ze studia Aardman, pixarovská novinka Coco nebo populární hit loňského léta Já, padouch 3.
 
Doplní je další, u nás zatím neuvedené pozoruhodné filmy především s asijským espritem. Komiksoví Mutafukaz jsou sice původem z Francie, vliv anime je z japonské koprodukce patrný. Uvedeme rovněž nezávislý čínský snímek Have a Nice Day, který loni na popud čínské vlády nesměl být promítán na festivalu v Annecy a nejnovější japonské sci-fi anime Kado: Beyond Information. Ve dvou dokumentech, Universum Brdečka a Hermína Týrlová připomene Anifilm tyto významné české tvůrce.
 

Animarket a Game Day


Animarket je burza pracovních příležitostí pro studia a školy se zaměřením na animaci, VFX, game development či VR/AR tvorbu v regionu střední a východní Evropy. Akce se uskuteční v pátek 4. května a má za cíl napomáhat pracovnímu uplatnění studentů a absolventů škol v kreativním průmyslu s přirozeným důrazem na animaci a také propojovat jednotlivá studia, kterým se tak otevírají možnosti spolupráce.

Game Day proběhne 5. – 6. května. Herní vývojáři zde budou v rámci Indie Expa prezentovat své rozpracované hry široké veřejnosti. Připravena je i řada přednášek mezinárodních hostů.

Game a VR zone

 
Součástí festivalu bude opět Game a VR zona, která bude otevřena po celou dobu festivalu v 1. patře Měšťanské Besedy na Masarykově náměstí. Zahrát si v ní budete moci jak hry z mezinárodní herní soutěže, tak se dívat na VR filmy nebo si vyzkoušet hry ve virtuální realitě.

 Visegrad Animation Forum a Anifilm dávají prostor projektům celovečerních animovaných filmů ve vývoji


Ve dnech 1. – 3. května proběhne mezinárodní akce pro filmové profesionály Visegrad Animation Forum (VAF). Již tradičně bude jeho jádrem soutěž animovaných projektů ve vývoji ve dvou kategoriích – krátký film a seriál / TV speciál. Novinkou v tomto roce je soutěž chystaných celovečerních animovaných projektů.
Mezi soutěžícími projekty je polský film Fatima and the Secret Treasure (r. režisér Barter Kik), maďarský snímek Helka (r. László Nyikos), český film Jack Russel Zachránce planety (r. Ondřej Pecha), makedonský film fantasy John Vardar vs the Galaxy (r. Goce Cvetanovski), český povídkový film O nepotřebných věcech a lidech (r. David Súkup) a polský Schlemiel (r. Włodzimierz Matuszewski). Vítězný projekt získá přímý postup na Cartoon Movie 2019 (Bordeaux, FR). Soutěž proběhne 2. května od 15:15 v prostorách Loutkového divadla.
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Program online, televizní animace, 100 let republiky, bilance celovečerní tvorby - Newsletter 4/2018, id: 11699 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 25.04.2018
Autor: Marie Košinová