Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Pták roku 2014: soutěž o nejlepšího čápa

Čáp bílýNa svatého Řehoře, čáp letí přes moře,
žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře.

Česká společnost ornitologická vyhlásila „Ptákem roku 2014“ oba druhy čápů, čápa černého a čápa bílého. Díky své výjimečnosti je čáp bílý prvním druhem, který se stává ptákem roku již podruhé – přesně po 20 letech.

Čáp symbolizuje návrat jara, nový život a všeobecné štěstí, ale současně se stává i symbolem našeho měnícího se vztahu k přírodě a změn v přírodě samé.

Oba druhy čápů budou letos ornitologové bedlivě sledovat, neboť proběhne již 7. mezinárodní sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých. Do sčítání se může zapojit opravdu každý. Čápa není problém poznat, mláďata na hnízdě také spočítá každý, proto se těšíme na záplavu údajů od pozorovatelů z celého státu,“ říká Z. Vermouzek z ornitologické společnosti.

Fotosoutěž o nejlepší fotku čápa

V rámci akce Pták roku 2014 je vyhlášena fotosoutěž o nejlepší fotografii čápů. Autoři vítězných snímků budou odměněni věcnými cenami, hlavní cenou je dalekohled Swarovski. Uzávěrka soutěže je 15. července 2014.

Pravidla soutěže najdete na speciálním webu o čápech cap.birdlife.cz, který ČSO spustí symbolicky na sv. Řehoře 12. března. Tam budou mít pozorovatelé možnost sledovat čápy po celý rok, a to zejména v době hnízdění, a dokonce se přímo podílet na vytváření atlasu čapích hnízd. Také zde každý zájemce snadno zjistí, kdy a kde se uskuteční vycházky za čápy.

Jedním z velkých nebezpečí, kterým musejí čápi čelit, jsou dráty a sloupy vysokého napětí. I proto se generálním sponzorem Ptáka roku 2014 stal E.ON.

Příloha k článku

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 18.03. 2014 16:48

R. 18.03. 2014 16:48 Odpovědět
Čápa černého jsem bohužel ve volné přírodě ještě nezahlédla, třeba budu mít letos štěstí…

Konec výpisu článku Pták roku 2014: soutěž o nejlepšího čápa, id: 9171 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 11.03.2014
Autor: Marie Košinová