Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Rozloučení s Petrem Vokem - výstava

Rozloučení s Petrem VokemNa závěr Rožmberského roku zve Národní památkový ústav na svou výstavu Rozloučení s Petrem Vokem, na níž představí historické artefakty spjaté s posledním obdobím života Petra Voka z Rožmberka a také s jeho pohřbem. Pořadatelem výstavy je Národní památkový ústav, spolupořadateli jsou Státní oblastní archiv v Třeboni a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

Výstava se uskuteční na zámku v Třeboni, kde Petr Vok posledních deset let svého života a dne 6. listopadu roku 1611 také zemřel. V prostoru Erbovního sálu neboli Dvořanské světnice je nainstalováno osm autentických historických předmětů spjatých s posledními dny Petra Voka z Rožmberka a jeho pohřeb. Z bezpečnostních a klimatických důvodů bude závěť a Březanova kronika k vidění pouze do 13. listopadu, ostatní exponáty na výstavě zůstanou až do 27. listopadu.

Pro návštěvníky:

  • výstava je otevřena pro veřejnost od 5. do 27. 11. 2011.
  • provozní doba výstavy: denně kromě pondělí 10.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 hod.
  • vstupné: 50 Kč (pouze „Dvořanská světnice“), 100 Kč (včetně prohlídky celé trasy A)

Výstava s unikátními exponáty

Mimořádným dokumentem výstavy je závět Petra Voka z Rožmberka. Závěť byla v pořadí pátá a poslední Rožmberk ji sepsal v dubnu roku 1610. Originál se skládá ze sešitých dvaadvaceti listů, je vlastnoručně podepsaný a opatřený pečetí. Kromě rozdělení své pozůstalosti mezi Švamberky, synovce Jana Zrinského a další dědice se v ní poslední Rožmberk věnuje také založení rožmberské školy v Soběslavi. Té měla připadnout velká rožmberská knihovna, ovšem tento velkorysý projekt se nepodařilo plně realizovat.

Návštěvníci si poprvé prohlédnou také pasáž z kroniky Václava Březana týkající se pohřebního průvodu. Jeho podobu přiblíží také fragmenty pohřebních praporů, které byly neseny v pohřebním průvodu 30. ledna 1612 v Třeboni. Po pohřbu byly umístěny nad hrobem ve vyšebrodském klášteře.

Obraz zachycující podobu posledního Rožmberka několik let před smrtí mohla veřejnost poprvé spatřit na výstavě Rožmberkové ve Valdštejnské jízdárně v Praze, podruhé má nyní možnost v Třeboni. Na hrudi je částečně viditelný přívěsek Řádu lebky, jehož podoba byla známa dosud pouze z popisu. Vystavena bude i kopie prstenu Petra Voka z Rožmberka, jehož originál je uložen ve vyšebrodském klášteře.

Překvapí i nedávno objevený renesanční kabinet (sekretář), který je vyzdoben erby Petra Voka a jeho dvořanů, kteří s ním sdíleli poslední roky na zámku vTřeboni.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Rozloučení s Petrem Vokem - výstava, id: 7811 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 3.11.2011
Autor: Marie Košinová