Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 2014

Od pátku 20. do neděle 22. června 2014 se v Českém Krumlově konají tradiční Slavnosti pětilisté růže.

Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově připomenou úspěchy Viléma z Rožmberka

Tématem letošního 28. ročníku Slavností pětilisté růže je významná událost z let 1584 a 1585, a to předání řádu Zlatého rouna, což bylo nejvyšší říšské vyznamenání udělené Vilémovi z Rožmberka. Kromě toho, že si připomeneme důležitý okamžik pro město i celou zem, má téma i další regionální kontext. Řád Zlatého rouna bude letos v sezoně vystaven v klášteře ve Vyšším Brodě.

Slavnosti pětilisté růže 2014 také připomenou výročí 450. let od narození spisovatele Williama Shakespeara.

Náměstí Svornosti, I. zámecké nádvoří, Pivovarská zahrada, Široká ulice, nádvoří Prelatury, Hradební ulice – zde všude bude probíhat program letošních Slavností, v jehož průběhu se uskuteční téměř 150 vystoupení na devíti scénách a projdou průvody o 700 kostýmovaných účastnících.

Slavnosti pětilisté růže zahájí v pátek 20. června v 15 hodin na náměstí Svornosti starosta města. Společně s průvodem se pak vydá na I. nádvoří zámku Český Krumlov, kde bude slavnostně otevřen historický trh. Celým městem se rozezní středověká hudba a svá představení rozehrají divadelní soubory, kejklíři i šermířské skupiny. Vrcholem pátečního večera je noční ohňový průvod, a vystoupení dojnásobných držitelů ceny Anděl za album roku, Tomáše Kočka a orchestra. Páteční večer zakončí Noc hudby, akustické recitály hudebních souborů přímo v ulicích města a krumlovských hospůdkách.

sobotu 21. června město ožije již v dopoledních hodinách programem na všech scénách i historickým jarmarkem na I. zámeckém nádvoří. Nejočekávanějším bodem sobotního programu slavností je historický průvod městem, který vyjde v 15 hodin od městského divadla přes historické centrum města do Pivovarské zahrady, kde bude program pokračovat.

Sobotní večer v Pivovarských zahradách nabídne i jedinečnou hudebně-taneční show „Oheň a hudba“ a noční program zde uzavře koncert populární skupiny Papouškovo sirotci.

Sobotní program každoročně vrcholí velkolepým půlnočním ohňostrojem. V letošním roce se ohňostrůjci vracejí k tvorbě skupiny Pink Floyd, jejíž hudba světelné efekty doprovodí.

neděli 22. června pokračují Slavnosti hudebně-divadelním programem na náměstí Svornosti. V Jezuitském sálu Hotelu růže pak můžete navštívit tradiční hudební matiné českokrumlovských souborů Krumlovský komorní orchestr a Městský pěvecký sbor Perchta. Kdo by snad měl hudby ještě málo, může navštívit otáčivé hlediště a zde shlédnout představení s názvem Proč bychom se netěšili – nejkrásnější sborové scény z českých oper v podání Jihočeského operního sboru. Koncert je uveden v rámci roku České hudby 2014.

Definitivní tečku za programem letošních Slavností udělá historický průvod, který vyjde ve 14.30 hodin ze zámku směrem k náměstí, kde se společně s 28. ročníkem Slavností pětilisté růže rozloučíme.

Nezapomíná se ani na děti; na mnohých místech jsou po oba dny připraveny středověké a orientální hry, makety dobývacích strojů či historický fotoateliér. Součástí slavnosti je na I. zámeckém nádvoří od pátku do neděle tradiční historický jarmark.

Informace o vstupném:

 • jednodenní vstupné:
  • pátek – dospělí 100 Kč
  • sobota – dospělí 200 Kč
  • dvoudenní vstupné (permanentní vstupenka): dospělí 200 Kč
 • organizované skupiny, hromadné objednávky
  • 150 Kč (pro skupiny nad 10 osob na základě objednávky)
 • studenti 100 Kč, pro držitele ISIC, ITIC karet
 • děti do 15 let 50 Kč
 • vstup zdarma:
  • děti do 10 let
  • návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance)
  • držitelé ZTP

Více informací na oficiálních stránkách akce www.slavnostipetilisteruze.eu nebo na www.ckrumlov.cz/slavnosti2014.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 2014, id: 9349 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 11.06.2014