Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Stefan Margita - Pocta Emě Destinové

Pozvánka do Třeboně v sobotu 9. července 2016  na velký slavnostní koncert, na němž jako hlavní host vystoupí

Stefan Margita

Koncert se koná na nádvoří Městského úřadu v rámci 13. ročníku Mezinárodního festivalu Třeboňská nocturna.

Pocta Emě Destinové 

  • Štefan Margita – tenor
  • Kateřina Kalvachová - soprán
  • Jihočeská komorní filharmonie
  • Stanislav Vavřínek – dirigent

Program:

  • W. A. Mozart, F. Schubert, A. Dvořák, P. I. Čajkovskij, B. Smetana ad.

Vstupenky:

  • Vstupenky jsou v předprodeji u klasických prodejců.
  • Jako mediální partner této velké hudební slavnosti nabízíme vstupenky k prodeji i zde v našem E-shopu

Pár slov o vystupujících

Štefan Margita

Svou mezinárodní kariéru odstartoval rolí Váňi Kudrjáše v Janáčkově Káťě Kabanové v Grand Théâtre de Genève, kterou poté zpíval po celé Evropě, mj. v Miláně pod taktovkou Sira Johna Eliota Gardinera. Další důležitou rolí jeho kariéry byl Luka/Filka Morozov v Janáčkově díle Z mrtvého domu, kterou mj. provedl v Metropolitní opeře v New Yorku, Teatro alla Scala v Miláně, či Berlíně (pod taktovkou Simona Rattlea).

Štefana Margitu slyšeli lidé na festivalech v Salzburgu, Ludwigsburgu, Bregenzu a Edinburghu, ve světových operních domech a na koncertních jevištích v Německu, Španělsku, Francii, Anglii, Jižní Americe, USA, Izraeli, Japonsku, ad. Spolupracoval s dirigenty jako G. Albrecht, S. Rattle, D. Barenboim, Sir J. E. Gardiner, J. Bělohlávek, S. Byčkov, Sir Ch. Mackerras či Z. Pesko.

V posledních letech získal tenorista světový věhlas zejména díky jeho německému repertoáru, mj. rolemi Tambormajora (A. Berg: Vojcek), Walthera von der Vogelweide (R. Wagner: Tannhäuser), a zejména pak rolí Froha (R. Wagner: Zlato Rýna), se kterou vystoupil mj. v Metropolitní opeře New York, v San Franciscu a dalších prestižních světových operních domech.

Kateřina Kalvachová 

Kateřina Kalvachová vystudovala zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u prof. Z. Livorové a na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. M. Hajóssyové. Své zkušenosti dále rozvíjela v rámci mezinárodních kurzů v Čechách a na Slovensku (např. u Petera Dvorského). Zúčastnila se mnoha soutěží, mj. Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2010, 3. cena) a rovněž uspěla jako semifinalistka ve světových soutěžích – Timo Mustakallio (Savonlinnan, Finsko), Francesco Viñas (Barcelona) a Belvedere (Amsterdam).

Za dobu své kariéry spolupracovala s řadou předních českých i evropských orchestrů, mj. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, orchestr Europera, ad., a vynikajících dirigentů (P. Altrichter, Ch. Olivieri-Munroe, U. Backofen, O. Dohnányi ad.)

V uměleckém portfoliu nechybí velká orchestrální díla, mezi jinými Svatá Ludmila (A. Dvořák), Vánoční oratorium (J. S. Bach), Glagolská mše (L. Janáček), Requiem (G. Verdi), Carmina burana (C. Orff), Mojžíš (S. Bodorová) ad., s nimiž vystupovala na mnoha prestižních festivalech u nás i v zahraničí. V současné době hostuje v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Jihočeská filharmonie 

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich.

Orchestr vedle interpretace hudby klasicistních skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál také stále více sleduje současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty.

Stanislav Vavřínek

Stanislav Vavřínek vystudoval dirigování na pražské Akademii múzických umění. Své zkušenosti rozšířil na mistrovských kurzech Roberta Benziho ve Švýcarsku. V letech 1994–1998 řídil Pražský studentský orchestr, s nímž získal řadu ocenění, mj. nejvyšší ocenění „Summa cum laude“ soutěže v belgickém Neerpeltu (1995) či cenu absolutního vítěze za provedení Šostakovičovy Komorní symfonie c moll (1997) v rozhlasové soutěži Concerto Bohemia. V letech 1999-2008 byl šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie České Budějovice a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín (2008–2015). Konec formulářeKonec formulářePůsobil také jako pedagog na pražské AMU (2006–2010).

Za dobu své umělecké kariéry spolupracoval s řadou předních těles, mj. s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Hamburskými symfoniky, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Slovenskou filharmonií, ad., a významnými interprety, např. M. Maiskym, S. Krylovem, Š. Margitou, G. Beňačkovou, E. Urbanovou, D. Peckovou, I. Kusnjerem, V. Hudečkem, P. Šporclem, S. Jaffé, J. Bártou ad. Vystupuje na předních festivalech, mj. na MHF Pražské jaro, Janáčkův máj. Pro Český rozhlas a Českou televizi natočil řadu nahrávek. Koncertoval např. ve Španělsku, Japonsku, Číně.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Stefan Margita - Pocta Emě Destinové, id: 10627 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 9.05.2016
Autor: Marie Košinová