Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Štěpánovice

Štěpánovice leží 8 km západně od Třeboně na hlavní trase do Českých Budějovic, asi 3 km před Lišovem.

Obec Štěpánovice se původně jmenovaly Štěpánov a byly založeny někdy ve 13. století od rytíře Štěpána. Kostel vznikl před rokem 1356. Vesnice patřila pánům z Landštejna. V době husických válek zde měl některé platy pan Tožický z Vidova, ale větší část vesnice držel Oldřich z Rožmberka, nepřítel Husitů. V této době byla obec popelněna a kostel vyloupen. Roku 1440 koupil Oldřich z Rožmberka váznoucí platy od Jana Tožického a ves přešla k panství Třeboňskému a kostel přidělen jako filiální k farnosti Ledenice. Teprve v roce 1738 bylo toto pro velkou vzdálenost zrušeno a kostel byl přičiněním ovdovělé kněžny Eleonory Schwarzenberkové vyzdvižen a stal se farním. 

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně gotický z 2. poloviny 14. století je bezesporu největší kutlurní památkou obce Štěpánovice. Na hlavním oltáři je umístěna cenná dřevěná socha Madona Štěpánovická, kolem ní stojí rodiče Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Další vzácností v kostele je kamenná křtitelnice z r. 1515..

Kostel je hřbitovní; před vstupem na hřbitov je od léta 2015 nový kříž, který vznikl díky spolupráce místních farníků a ZUŠ v Třeboni.

Na hlavní silnici na mostě stojí socha sv. Jana Nepomuckého.

Štěpánovicemi prochází cyklostezka, která nás může propojit s ostatními stezkami třeboňska a mj. zavést k rybníkům Dvořiště, Rožmberk nebo do měst Lomnice n. Lužnicí, Třeboně. Hezký cyklovýlet si můžeme udělat i do Hluboké nad Vltavou.


Vznik: 1356
Rozloha: 1457 ha
Počet obyvatel: 650
Pošta: 373 73 Štěpánovice u Českých Budějovic
Www: www.stepanovice.eu

Nabídka ubytování ve Štěpánovicích

Chalupa U Járy - Jižní Čechy

Cenově příznivé, kvalitní ubytování ve Štěpánovicích, 8 km od Třeboně směrem na ČB. K dispozici krbová kamna, uzavřený dvorek, posezení. Parkování.

Penzion Rosa

Ubytování v penzionu Rosa Penzion Rosa se nachází na okraji obce Štěpánovice, 8 km od Třeboně, 14 km od Českých Budějovic.

 

Zobrazit ubytování ve Štěpánovicích

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu

Konec výpisu článku Štěpánovice, id: 10444 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 25.01.2016
Autor: Marie Košinová