Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Stezka zdraví Hrádeček - původní

Stezka zdraví Hrádeček není klasická naučná stezka, pouze kratší okruh situovaný do těsné blízkosti Třeboně. Prochází prostředím typické krajinné sféry Třeboňska. Z větší části vede po turistických cestách. Zaměření stezky je zdravotně tělovýchovné a částečně i poznávací. Přináší návod, jak příjemně protáhnout tělo v přírodě.
Výchozí zastavení stezky je v sousedství Masarykova náměstí v Třeboni. Trasa je necelé 4 km dlouhá a je na ní umístěno 12 zastavení:

č. 1 – žebřiny – rozvoj síly, obratnosti; zamokřené louky
č. 2 – pískové doskočiště – rozvoj rychlosti, síly, odvahy; Schwarzenberský seník
č. 3 – odměřené vzdálenosti – rozvoj síly a vytrvalosti; březová alej
č. 4 – provazový žebřík – rozvoj obratnosti; rybník Hrádeček
č. 5 – kláda – rozvoj koordinace a obratnosti; hráz rybníka Hrádeček, stromy na hrázi
č. 6 – špalky – rozvoj síly; vodní dílo Prostřední stoka
č. 7 – provazová houpačka – duševní relaxace
č. 8 – překážky – rozvoj rychlosti, koordinace; zamokřené louky
č. 9 – lano – rozvoj dynamické silové schopnosti, obratnosti; břehové porosty
č. 10 – lavička – rozvoj dynamických schopností
č. 11 – skokoměr – rozvoj silových schopností dolních končetin; železniční trať
č. 12 – hrazda – rozvoj síly

Stezka zdraví Hrádeček umožňuje návštěvníkům rozvíjet svoji tělesnou zdatnost v kombinaci s příměstskou turistikou.

Upozornění pro návštěvníky: V současné době bohužel jednotlivá stanoviště Cesty zdraví Hrádeček nenajdete. Byla dočasně zrušena (nevyhovovala předpisům EU). Město Třeboň se snaží získat dotaci na její obnovu a následný provoz.

Naučná stezka zdraví Hradeček byla obnovena v srpnu 2008. Informace o „nové“ stezce zde.

Komentáře
Celkem 5 komentářů, poslední přidán 13.02. 2016 19:09

Jitule 17.08. 2007 10:46 Odpovědět
Minulý týden jsme navštívili Třeboň na čtyři dny. Před tím jsem si našla na internetu informace, jak zde trávit volný čas. Jedna z věcí byla právě stezka zdraví Hrádeček. Protože jsme zde byli s tříletou dcerou, zdálo se mi to jako dobrý nápad. Manžel byl většinu času v archivu, tak jsme vyrazily samy. Před tím jsme se zastavily v informačním centru, kde jsme se informovaly, kde přesně se stezka nachází. Slečna udělala na mapě neurčité malé kolečko, jinak nás na nic neupozornila. Další den jsme auto zaparkovaly za nádražím a šly pěšky směrem ke stezce. U vlakového nádraží je mapa, na které je stezka zakreslená. Překvapilo mě, že to kolečko je asi třikrát větší, než ho slečna z informací zakreslila nám. Našla jsem si, že hned u nádraží se dá napojit na stezku a zbytku trasy jsem nevěnovala pozornost s tím, že to jistě bude značené a budou tam avizované zastávky. Jaké však bylo naše zklamání, když jsme zjistily, že tam nejsou žádné zastávky, ale ani jsme nevěděly, jestli jdeme správně, protože cestou nebyla jediná značka, jediná informace, že tohle je ta stezka zdraví. Cestou jsme potkaly pouze jednoho člověka na kole, který tvrdil, že přestože je z Třeboně, tak o žádné takové stezce neví.Asi v půlce jsem se chtěla otočit a jít raději zpátky. Přece jenom jít někam s tříletým dítětem, kterého za chvíli začnou bolet nohy a vy nebudete vědět, kde přesně jste, jsem nechtěla riskovat. Pak jsme krizi překonaly a pokračovaly dál. Když už jsem viděla, že na nějakém okruhu jsme a zřejmě míří na stejné místo, ze kterého jsme vyšly, tak jsem si oddechla a konečně se mohla nadechnout a ocenit okolní krajinu. Byla bych ráda, kdyby příště v informačním centru poskytovali celé informace, ne jenom přibližné. Také by bylo dobré, aby tato stezka byla alespoň značená a mohla by zde být i tabulka s informací, jaká je na této stránce v upozornění pro návštěvníky. Nevadilo mi, že tu není těch 12 zastavení, ale to, že jsem nevěděla, jestli vůbec jdeme správně. Doufám, že další návštěvníci stezky zdraví Hrádeček si najdou více informací a vezmou si s sebou pořádnou mapu.
sarka 04.04. 2011 17:35 Odpovědět
Byli jsme o vikendu 1.4.2011 v Treboni s 2,5 letou dcerou a naprosto nas pobyt nadchl! Dcera usla celou stezku zdravi Hradecek skoro sama pesky (jeji zivotni maximum :-) a to diky lavickam a skvele vypracovanym zastavkama s prolezackama, houpackama a cinkama pro tatinky. Znaceni jsme nasli dobre (i kdyz sipky jsou drevene a nenapadne), zacali jsme prochazkou podel Zlate stoky. DEKUJEME TVURCUM TETO STEZKY!!! Dale dekujeme skvelemu personalu za bajecny pobyt v hotelu Romantick. Urcite se vratime do restaurace supina, www.supina.cz – skvele jidlo i personal. Viva Trebon!
Marie Košinová 07.04. 2011 10:02 Odpovědět
Dobrý den, paní Šárko,
Děkuji vám za návštěvu Třeboňska.cz a za komentář.
sarka 07.04. 2011 15:44 Odpovědět
My take dekujeme … za vas web s detailnima informacema! Celou cestu nas manzel uspesne navigoval prez iPhone diky info na vasem webu :-)
Zdislava 13.02. 2016 19:09 Odpovědět
Je to moc dlouhý, nechce se mě to číst

Konec výpisu článku Stezka zdraví Hrádeček - původní, id: 5778 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 12.06.2006