Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Střední škola rybářská a vodohospodářská, Třeboň

Celý název školy:

Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň

Logo školy
Adresa sídla školy:
Táboritská 941
379 01 Třeboň

Typ: státní škola

Datum zahájení činnosti školy: 1951

Telefon: 384 721 216, 384 758 220

Email: info@ssrv.cz

Www: www.souryb.cz

Rybářství jako řemeslo

Rybářské řemeslo patří v českých zemích k nejstaršímu cechu; vznik tohoto řemesla souvisí se vznikáním prvních rybníků v 11. století. V průběhu staletí prodělalo rybníkářství velký vzestup.

Na základě zavádění vědeckých poznatků v intenzivním chovu ryb vznikla potřeba kvalifikovaných odborníků v rybářských provozech. Proto k 1. 9. 1951 byla při Státním rybářství v Třeboni zřízena odborná učňovská rybářská škola.

Pro město Třeboň je dodnes existence této školy znakem úcty k tradicím a k historii rybářství. Vždyť na Třeboňsku se díky slavným rybníkářům nachází největší rybniční komplex v Čechách i ve střední Evropě.

Škola dnes

Po dlouhá léta se škola jmenovala Střední odborné učiliště rybářské v Třeboni. To se však změnilo v roce 2008, konkrétně 15. května 2008, kdy se škola stala nositelem nového čestného názvu: Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň. Tento název předal řediteli Ing. Karlu Vávřemu nejvyšší představitel Jihočeského kraje – hejtman RNDr. Jan Zahradník spolu s Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan, kterého na jevišti třeboňského divadla J. K. Tyla ztvárnil Miroslav Hule. Nový název škola užívá od 1. 9. 2008.

Škola má zázemí školy v moderně vybudovaném a vybaveném komplexu – nová škola, dílny, domov mládeže, jídelna, sportovní areál, počítačová a multimediální učebna s možností přístupu na školní síť a internet, dvě moderně vybavené laboratoře, nově zrekonstruovaná akvarijní místnost pro výuku. Odborná praxe žáků se uskutečňuje u vybraných rybářských organizací v celé ČR. V rámci obohacení a rozšíření znalostí žáků a studentů škola spolupracuje (s využitím podpůrných programů EU) se zahraničními školami ve Francii, v Norsku, Polsku a Slovensku.

Vyučované obory

V současné době škola nabízí obory:

  • Čtyřletý studijní obor EKOLOGIE A OCHRANA KRAJINY 16–01-M/004 – VODOHOSPODÁŘ
  • Učební obor RYBÁŘ 41–53H/002

Domov mládeže při škole

Třeboňská rybářská škola má, jako vždy mělo, celostátní působnost. Proto většina žáků, kteří školu navštěvují, je ubytována v domově mládeže. V současné době jsou dva domovy mládeže, a to DM I v Táboritské ulici a DM II v Husově ulici.

Domov mládeže I v Táboritské ulici č. 941/II je čtyřpatrová budova na okraji města. V prvním, druhém a třetím patře se nacházejí prostory domova mládeže. Žáci jsou ubytováni ve dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. Ve čtvrtém patře jsou učebny a klubovna, kde jsou postaveny dva stoly na stolní tenis a je zde i možnost hrát šipky. v přízemí jsou kanceláře školy, posilovna a místnost vybavená akvárii pro činnost zájmového kroužku.

Domov mládeže II v Husově ulici č. 141/I je v prostorách bývalého kláštera v historické části města. Je to dvoupatrová budova, která byla po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřena ve školním roce 1998/99. Žáci jsou ubytováni v osmi převážně 4 lůžkových pokojích. Každý z pokojů má vlastní příslušenství (WC a sprchový kout). V přízemí budovy jsou učebny pro odborný výcvik a dokonale vybavená posilovna.

Stravování žáků

Škola má vlastní školní jídelnu s kuchyní. Školní kuchyně je umístěna v těsné blízkosti domova mládeže. Kuchyně v současné době zajišťuje pro žáky a zaměstnance celodenní a polodenní stravu, rovněž stravuje žáky dvou sousedních škol – Obchodní akademie a Střední průmyslové školy oděvní.

Volný čas

Ke kvalitnímu životu žáků v domově mládeže jistě patří též možnost sportovního vyžití. V tomto směru bylo vykonáno v posledních letech mnohé. V listopadu 2000 byl slavnostně otevřen sportovní areál. Tento komplex zahrnuje víceúčelové hřiště s umělým povrchem zn. Topflex (s umělým osvětlením), dva antukové dvorce na tenis, volejbal a nohejbal, sektor na vrh koulí a sektor s rozběhovou dráhu pro skok daleký, který je též pokryt povrchem zn. Topflex.

Jedním ze způsobů vyžití volného času žáků je jejich zapojení do zájmových kroužků. Mezi oblíbené patří zejména sportovní – malá kopaná, florball, košíková, stolní tenis, kopaná, cykloturistika, pěší a vodní turistika a posilování. V posledních letech probíhá pod vedením externího spolupracovníka kurz potápění, který je zakončen 10 denním pobytem žáků s potápěním v Chorvatsku.
Dalšími oblíbenými kroužky jsou ty, jež mají vztah k učebnímu oboru, a to kroužky sportovního rybolovu, akvaristiky, myslivosti a doučování autoškoly.

Stále více populární je kroužek počítačů, kde mají žáci možnost napojit se na internet. Na DM I i DM II pracují také kroužky vaření. Zde se žáci učí pod vedením vychovatelky vařit jídla z ryb i jiných produktů.

Více o škole

Více informací o škole a jejích aktivitách, o přijímacím řízení, o službách pro veřejnost, naleznete na stránkách školy: www.souryb.cz.

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 12.03. 2017 11:16

Baráček Pavel 12.03. 2017 11:16 Odpovědět
Dobrý den kde bych našel seznam absolventů vaší školy .
Děkuji za odpověď

Konec výpisu článku Střední škola rybářská a vodohospodářská, Třeboň , id: 6258 , rubrika: Rybaření a Rybářství
Kategorie: , zveřejněn: 6.04.2009
Autor: Marie Košinová