Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Svatojánská slavnost ve stylu baroka

K letošnímu roku baroka se město Třeboň připojí v sobotu 24. června 2017 večerní Svatojánskou slavností, která nabídne zajímavé večerní akce:

  • hudebně taneční představení v divadle J. K.Tyla a
  • barokní scenérii s dobovým ohňostrojem v zámeckém parku. 

Svatojánská noc bude mít v Třeboni atmosféru barokních dvorských slavností

Dvadlo J. K. Tyla

Atmosféru slavností u šlechtického dvora zprostředkuje návštěvníkům představení, jehož součástí bude zkrácené scénické provedení opery Arminio J.A.Hasseho a barokní tance evropských královských dvorů.

V programu, připraveném pro tuto příležitost, vystoupí hudební soubor Plaisirs de Musique pod vedením Jana Čižmáře, jako sólisté zazpívají nizozemská sopranistka Laila Cathleen Neuman a rakouský kontratenor Armin Gramer. Tančit budou členové vídeňského souboru Les Plaisirs de la Danse (um. vedoucí Margit Legler) a členové třeboňského souboru historických tanců Campanello.

Zámecký park

Po představení budou návštěvníci odvedeni z divadla do zámeckého parku, kde uvidí další barokní kratochvíle vznešené společnosti - krásné dámy okouzlí tancem statečné kavalíry, kteří možná nakonec svedou souboj o srdce své vyvolené.

Svatojánská slavnost bude zakončena dobovým ohňostrojem, který připraví Theatrum pyrotechnicum Jiřího Honce. 

K pozvánce:

  • Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v TIC města Třeboně. 
  • Svatojánská barokní slavnost je podpořena z dotačního programu Jihočeského kraje s názvem Jižní Čechy Pohodové. 
  • Pořadatelem je Odbor kultury a cestovního ruchu města Třeboně.

O účinkujících

Soubor Plaisirs de Musique se zabývá interpretací hudby od 15. do 19. století a jeho členy jsou přední evropští profesionální hudebníci specializující se na starou hudbu. Nizozemská sopranistka Laila Cathleen Neuman studovala zpěv v Miláně a posléze na věhlasném Mozarteu v Salzburku. Vedle vášně pro starou hudbu se intenzivně zabývá historickou gestikou, kterou příležitostně i vyučuje. Její repertoár sahá od renesance po současnou hudbu a zahrnuje komorní skladby stejně jako oratoria a opery. Rakouský kontratenor Armin Gramer vystudoval zpěv na Praynerově konzervatoři ve Vídni (2002) a v roce 2006 absolvoval Konzervatoř města Vídně. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů, např. u Paula Esswooda v Londýně. Margit Legler byla členkou baletu Vídeňské státní opery, studovala historický tanec ve Francii a Itálii. Věnuje se tanečním technikám, které zahrnují klasický balet, španělský tanec, barokní a renesanční tance.

Soubor historických tanců Campanello má v repertoáru tance od gotiky po 19. století a jejich taneční vystoupení i hrané scénky ze života šlechty oživují prostory zámku v Třeboni téměř 20 let.

Theatrum pyrotechnicum z Českého Krumlova se specializuje na barokní ohňostroje, jeho zakladatel Jiří Honc čerpá z dobových pramenů, aby divákům přiblížil atmosféru velkolepých slavností 17. století.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Svatojánská slavnost ve stylu baroka, id: 11146 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 25.05.2017
Autor: Marie Košinová