Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Téma Anifilmu 2016: Kde domov můj?

K pozvánce do Třeboně 3. - 8. května na mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2016 přikládáme pozvánku k návštěvě doprovodného programu, který bude věnován dnešnímu velkému celosvětovému tématu - migrace.

Kde domov můj? - téma doprovodného programu Anifilmu 2016

Doprovodný program letošního Anifilmu bude zasvěcen fenoménu migrace. Toto široké téma nemá být jen reakcí na současnou migrační vlnu - v našem pojetí je otázka migrace širší a obsahuje dílčí motivy, jakými jsou politický i ekonomický exil, otázky lidské identity, hledání kořenů nebo pomíjivost geografických hranic.

Hosté festivalu s osobní zkušeností migrace

Výběr hostů přirozeně nejvíce odráží českou zkušenost a u většiny z nich tak či onak můžeme nacházet spojitost s naší zemí.

Další rovinou je pak přednáškový a filmový program, reflektující jednotlivé aspekty migrace a souvisejících motivů. Ten bude obsahovat mimo jiné aktuální reflexe uprchlické krize.

I členové porot byli osloveni v duchu tématu festivalu. „Českou stopu“ venku zastupují Jan Pinkava, český výtvarník a režisér, který na konci 60. let s rodiči opustil Československo, Vera Neubauer, která se narodila a studovala v Praze, zlínský rodák Jakub Pistecký, jenž emigroval se svou rodinou do Kanady, stejně jako Ondřej Švadlena. Vedle toho zasedne v porotě Anifilmu také holandský umělec Rosto, jehož dědeček pocházel z Čech.

Paul Fierlinger v Třeboni nebude, ale jeho tvorba ANO

Ne všichni zamýšlení hosté mají možnost festival osobně navštívit, a tak některé z nich připomeneme alespoň jejich tvorbou. Zmiňme například dílo Paula Fierlingera, jenž se narodil českým rodičům v Japonsku, vyrůstal v USA a po válce žil v Československu, aby z něho v roce 1967 uprchl na západ.

Uvedeme jeho osobní filmy i světovou premiéru jeho nejnovějšího snímku Slocum at sea at himself.

Tento snímek je adaptací autobiografické knihy amerického mořeplavce Joshua Slocuma, který jako první obeplul svět zcela sám na své lodi. Svoji cestu a zážitky popsal v titulu nazvaném Sailing Alone Around the World (1900), který se stal bestselerem a stálým artefaktem každého milovníka lodí a plachtění. Z obsáhlého vyprávění si tvůrci filmu vybrali několik klíčových epizod, které v duchu předlohy předkládají s jemným slovním humorem. Namísto komentáře, ale i v tomto směru využili netradiční formu, když veškerou komunikaci mezi postavami vložili do komiksových bublin. 

Čtěte: Newsletter 3/2016

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Téma Anifilmu 2016: Kde domov můj?, id: 10605 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 21.04.2016
Autor: Marie Košinová