Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Třeboňská nocturna 2012 - Tisková zpráva

K pozvánce na 9. ročník festivalu vážné hudby Třeboňská nocturna, který bude v jihočeské Třeboni ve dnech 10. – 14. července 2012 vyšla tisková zpráva. Portál Třeboňsko.cz jako mediální partner festivalu zprávu přináší v plném znění:

TŘEBOŇSKÁ NOCTURNA 10. 7. – 14. 7. 2012

Třeboňská nocturna 20129. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna nabízí svým návštěvníkům jedinečnou příležitost poznat špičkové české i zahraniční umělce, jejichž koncerty se jinak odehrávají především v české metropoli neboli Praze. I Třeboň ale může být místem výjimečných hudebních slavností. Program našich koncertů byl navíc sestaven tak, aby našim návštěvníkům přinesl především pohodu, radost a aspoň na chvíli odpoutání se od každodenních starostí.

Festival zahájí 10. 7. Pražské dechové kvinteto, které pravidelně koncertuje na významných festivalech v Evropě a USA a podniklo řadu turné i po Japonsku. Ve svém programu mj. nabídne i skladbu amerického autora Maurice Arnolda, který byl na newyorské konzervatoři žákem tehdejšího ředitele – Antonína Dvořáka. Myslivečkovo sexteto je dalším v zahraničí již velmi dobře etablovaným souborem.

Na koncertě 11. 7. představí soubor Mysliveček Soloists skladatele, jehož jméno má ve svém názvu: dnes neprávem pozapomenutého velikána nejen české, ale i světové hudby, Josefa Myslivečka (1737–1781). Myslivečkových šest kvintetů pro dvoje housle, dvě violy, violoncello a kontrabas budou provázet texty slavného českého klarinetisty a skladatele Jiřího Hlaváče s názvem Neodeslaný dopis otci. Zazní po druhém a čtvrtém sextetu v přednesu vzácného hosta koncertu, herce Viktora Preisse.

Na dalším koncertě 12. 7. vystoupí klavíristka Lada Valešová, jejímž druhým domovem je už 15 let Velká Británie. Jejími partnery bude ruský violoncellista Leonid Gorokhov, hostem koncertu pak klarinetista Jiří Hlaváč. V téže sestavě umělci vystoupili s velkým úspěchem v pražském Rudolfinu na koncertě Českého spolku pro komorní hudbu letos na jaře.

Určitě si nenechte ujít také 13.7. koncert Jiřího Korna a jeho souboru 4TET. Úžasné vokální výkony, originální pojetí aranžmá a neotřelé harmonie Jiřího Škorpíka i temperamentní herecké a „taneční“ výkony všech aktérů na jevišti jsou zárukou večera s nenapodobitelnou atmosférou.

Tradičním programem festivalu je přehlídka žáků uměleckých škol z České republiky a Rakouské republiky. Letos přivítáme 14. 7. v 15:00 dívčí soubor Trio k.u.k.u.k z Vysoké hudební školy v rakouském Linci., které má na svém kontě ceny z mezinárodních soutěží a které se na své první zahraniční vystoupení v Třeboni velmi těší!

Finit coronat opus – na závěrečném koncertě 14. 7. v 20.00 se setkáte s Pražským komorním orchestrem a se dvěma mimořádnými sólisty. Vynikající sopranistku Christinu Vasilevu znají především návštěvníci Státní opery Praha, jejíž sólistkou byla Christina do léta 2011 a celá řada návštěvníků chodila především na její představení Od září 2011 je sólistkou Theater Freiburg v Německu, kde sklízí nemenší úspěchy jako v Praze a za svou roli Desdemony ve Verdiho Otellovi byla prestižním německým časopisem Opernwelt nominována na Pěvkyni roku. Rovněž další sólista tohoto večera, houslista Jiří Vodička, má za sebou řadu cen v prestižních mezinárodních soutěžích. Od roku 2007, tedy od svých 19 let, se naplno věnuje sólové koncertní dráze. V roce 2011 na pozvání slavného houslisty Gidona Kremera vystoupil na mezinárodním festivalu Kammermusikfest Lockenhaus v Rakousku.

Program, vstupenky

Navštivte podrobný program Třeboňská nocturna 2012.

Prodej vstupenek v e-shopu Třeboňska.cz nebo v obvyklých předprodejích. Více na www.trebonskanocturna.cz.

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 16.07. 2012 14:10

Lenka Treppeschová 16.07. 2012 14:10 Odpovědět
Dobrý den,
s nadšením jsme vyslechli (i přes změnu v programu) sobotní koncert K poctě Emy Destinové. Mrzí mne, že nikdo nezmínil ani náznakem její osobu, v proslovech se děkovalo převážně sponzorům. Vím, dnes je vše drahé, ne-li předražené…
A další, co mne zaráží je, že posluchači tleskali po každé větě tak známého díla jako je Vivaldiho Čtvero ročních období. Možná by stálo za to rozepsat je v programu a vychovávat. Hudba je tak úžasná a zaslouží si trochu znalosti.
Na závěr přesto moc a moc děkuji všem, kdo se každoročně podílí na konání koncertů, určitě v Třeboni májí své místo.
Hudba je řeč bez hranic.
Lenka Treppeschová

Konec výpisu článku Třeboňská nocturna 2012 - Tisková zpráva, id: 8201 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 28.06.2012