Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Václav Hudeček se vrátí do Třeboně na křest DVD - TZ

U příležitosti blížícího se koncertu Vacláva Hudečka v Třeboni ve Schwarzenberské hrobce, vydali pořadatelé následující tiskovou zprávu:

Václav Hudeček se vrátí do Třeboně na křest DVD

Třeboň 9. srpna 2012 – Přesně po roce se do Schwarzenberské hroby v Třeboni vrátí Václav Hudeček, který tam s komorním orchestrem Collegium zahraje ve středu 15. srpna. Naváže tím na velmi úspěšný koncert z loňského srpna, který tehdy nechal organizátor Pavel Barnáš natočit na DVD, jež nyní slavný houslista pokřtí.

Loni hrál v tomto památkovém objektu poprvé, předtím tam byl jen jako dítě na výletě. „Překvapilo mě, jak je ten prostor velkorysý. Hudba do něho patří, hodí se k rozjímání o životě. Nepřipadám si jako v hrobce, ale jako v chrámu. Tomu opět přizpůsobím repertoár,“ řekl Hudeček. Chystá jiný program než loni, ale v podobném duchu, takže zazní hlavně barokní hudba Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Georga Bendy nebo Antonia Vivaldiho.

Nadchla ho atmosféra při svíčkách, akustika i početné publikum. Proto rád přijal pozvání znovu v relativně krátkém čase. „Nebývá zvykem, že se vracím do stejného místa tak brzy. Ale v Třeboni je radost jenom pobývat, natož hrát. Publikum v tomto městě hudbě rozumí, k čemuž dlouhá léta přispíval zdejší Kruh přátel hudby. A posledních devět let i festival Třeboňská nocturna, jehož dramaturg, profesor Jiří Hlaváč, je mým spolužákem,“ shrnul houslový virtuóz.

Letos v červnu oslavil šedesátiny a nové DVD se záznamem loňského třeboňského koncertu je pro něj dárkem. Hlavně ale zůstane trvalou vzpomínkou na kolegu a kamaráda Jiřího Pelanta, který letos na jaře zemřel. Ještě loni stál v čele komorního orchestru, s nímž Hudeček v Třeboni hrál. „Tento koncert věnujeme jeho památce. Jsem v té souvislosti moc rád, že máme naše minulé vystoupení zde natočené. Mimo jiné jsme se přímo tam na místě rozhodli, že jako přídavek zahrajeme krásnou skladbu Bože k Tobě blíž, kde spolu v závěru hrají housle a kontrabas. Nazkoušeli jsme ji až tam a hráli ji spolu poprvé. Bohužel naposledy,“ zavzpomínal Hudeček, který by rád tuto skladbu zařadil i letos.

Jiří Pelant prý viděl společné DVD před jeho dokončením a velmi se na ně těšil. „Natočit koncert ve Schwarzenberské hrobce jsem si přál hlavně proto, že je to zajímavé místo s úžasnou atmosférou. Samozřejmě jsem netušil, že bude naší poslední vzpomínkou na Jiřího Pelanta, skvělého člověka a muzikanta, který navíc v Kašperských Horách pořádal podobné kulturní akce jako my tady v Třeboni,“ popsal dramaturg a ředitel festivalu Pavel Barnáš. Cyklus Klasika na jihu trvá už čtvrtým rokem a rád by ho rozšířil i do jiných měst.

Barnáš působí jako violoncellista Symfonického orchestru Českého rozhlasu, takže často hraje klasiku a doprovází významné hudebníky včetně Hudečka. Chce vážnou hudbu lidem občas servírovat lehčí formou, aby přilákala i posluchače jiných žánrů. „Václava Hudečka si vážím jako profesionála, který má v sobě velkou pokoru a navíc velmi podporuje mladé hudebníky. Vede je zjevně trochu jinou cestou, než bývá obvyklé. Díky tomu je na nich znát, že dělají muziku rádi. Těším se, až někdy na pódiu přivítáme nějakého talentovaného Jihočecha z jeho kurzů,“ plánuje.

Koncert Václava Hudečka začíná ve středu 15. srpna ve 20 hodin a sedadla jsou na rozdíl od loňska číslovaná.

Hudební léto v Třeboni, které Barnáš zahájil tradičně v červnu a zařadil do něj v červenci premiérové vystoupení skupiny Katapult, skončí 18. srpna koncertem bratrů Nedvědů. I to bude návrat hudebníků, kteří už se stali legendami a mají své početné publikum. Jan a František Nedvědovi už na festivalu několikrát hráli, a to společně i sólově. Při koncertě nazvaném Zpátky do Třeboně vystoupí od 20 hodin v zámeckém parku, jehož nálada se k folkovým písním hodí nejvíc.

Podrobnější informace:
Pavel Barnáš
Tel.: 603 262 759
e-mail: barnas@volny.cz
www.okolotrebone.cz

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Václav Hudeček se vrátí do Třeboně na křest DVD - TZ, id: 8266 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 10.08.2012