Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Václav Renč: Popelka Nazaretská - pozvánka

Pozvánka v sobotu 3. listopadu 2012 do Třeboně do kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí, kde oed 19 hodin bude představení:

Václav Renč / Vít Petrů: Popelka nazaretská

Jedná se o literárně-hudební pásmo, které předvede Kostelní sbor KOS z Lomnice nad Lužnicí. Báseň napsal Václav Renč, zpívané části zhudebnil Vít Petrů.

Lomnický sbor uvedl – s velkým úspěchem – toto pásmo v premiéře 1. 6. 2012 na Noci kostelů v Lomnici nad Lužnicí.

Popelka nazaretská a její autor Václav Renč

Popelka nazaretská je básnická skladba, kterou napsal Václav Renč (1911 – 1973), katolický básník, dramatik, překladatel a režisér.

Václav Renč byl pro svou víru ve vykonstruovaném procesu proti katolické inteligenci na začátku padesátých let odsouzen na 25 let těžkého žaláře. Popelka nazaretská vznikla ve vězeňských podmínkách, a je jedinečnou adorací Panny Marie, stálého útočiště všech trpících a strádajících, je to báseň o jejím životě a o jejím mateřském pohledu na život Ježíše Krista.

Kompozice Popelky nazaretské o celkovém počtu 1 752 veršů byla tvořena i fixována pouze v paměti, neboť disponovat tužkou či papírem bylo vězňům zakázáno. Navzdory tomuto nařízení byla propašována mimo vězeňské hradby řada autorových prací na cigaretových papírcích miniaturním písmem, přestože byla hrozba, že takovéto porušení řádu se rovnalo vlastizradě. Když bylo dílo dokončeno, neexistovalo už pouze v paměti autora, ale ústním podáním bylo přenášeno i do pamětí spoluvězňů. A jak se občas některý z těchto spoluvězňů octl na svobodě, začaly se objevovat fragmenty celého díla, až bylo v roce 1958 zkompletováno. Teprve po návratu v roce 1962 viděl Václav Renč své vlastní dílo na papíře a mohl tak učinit korekturu a dát dílu definitivní podobu.

Přestože Renč vydržel těžké vězení bez újmy na duševním zdraví, měl podlomené tělesné zdraví a ve věku nedožitých 62 let umírá.

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 10.11. 2012 15:34

libuša mihalikova 10.11. 2012 15:34 Odpovědět
je to nádherná báseň, rytmus mi trochu pripomína Erbena… ale tu je to o viere, nádeji a láske…
a o nehe

Konec výpisu článku Václav Renč: Popelka Nazaretská - pozvánka, id: 8364 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 24.10.2012