Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Virtuózní díla W. A. Mozarta - 2. Abonentní koncert

Pozvánka do Třeboně  ve  čtvrtek 24. listopadu 2022 na abonentní koncert z řady koncertů Zimních Třeboňských nocturen 2022/2023

Abonentní koncert  - Pět tváří Wolfganga Amadea Mozarta

Koncert se koná v Divadle J. K. Tyla od 19.00 hodin. 

Večerem provází paní Eva Hazdrová-Kopecká.

Účinkují:

  • Eva Benett – koloraturní soprán

  • Milan Al-Ashhab – housle
  • Lukáš Klánský - klavír

Program: virtuózní skladby pro koloraturní soprán, housle a klavír Wolfganga Amadea Mozarta

Prodej vstupenek:

  • na obvyklých předprodejích, tj. TIC Třeboň, Třeboňské lázně, on-line na www.itrebon.cz

Program 2. abonentního koncertu 2022/2023

Pět tváří Wolfganga Amadea Mozarta

  • Rondo D dur pro klavír K 485
  • Ridente la calma K 152
  • Un motto di gioia mi sento K 579
  • An Chloe K 524
  • Der Zauberer K 472
  • Rondo C dur pro housle a klavír K 373
  • Exsultate, jubilate K 165
  • Exsultate, jubilate
  • Fulget amica dies
  • Tu virginum corona
  • Alleluja
  • Sonata e moll pro housle a klavír K 304
  • Allegro
  • Tempo di Menuetto
  • „L'amerò, sarò, costante“, árie Aminty z opery Il re pastore K 208 

Eva Benett vystudovala klasický zpěv na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V rámci studia absolvovala roční stáž na salzburském Mozarteu u prof. Marty Sharp. Další vzdělání získala na Conservatorio di Verona v Itálii, kde se věnovala studiu interpretace italské a francouzské barokní hudby.
V roce 2020 nastudovala roli Zuzanky (Figarova svatba) pro Slezské divadlo Opava a roli Cleopatry v opeře Giulio Caesare G. F. Händla v dobovém provedení v barokním divadle Český Krumlov. V roce 2019 vystoupila v roli Amora v opeře Paris a Helena (Gluck) se souborem Barocco sempre giovane na scéně amfiteátru na zámku v Nových Hradech v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Dále jako Šárka se souborem Musica Florea v opeře A. Vivaldiho Praga nascente da Libussa e Premislao, v barokním divadle Český Krumlov jako Creusa v novodobé premiéře opery Demofoonte. (J. A. Haase).

Milan Al-Ashhab absolvoval hru na housle na Konzervatoři v Teplicích (ve třídě prof. Květoslavy Hasilové) a pražské Akademii múzických umění (třída prof. Ivana Štrause). Od roku 2019 pokračuje ve studiích (pod vedením prof. Petera Schuhmayera) na vídeňské Univesität für Musik und Darstellende Kunst.

Milan Al-Ashhab zvítězil na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni (2018), dále je vítězem soutěže New York Concert Artists and Associates Worldwide Debut Audition (New York, 2018) a laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě (2019). První místa obdržel i na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v Poznani (2007) a Mezinárodní houslové soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí (2006). Je držitelem ceny Classic Prague Awards 2018 (kategorie Talent roku), ocenění Osobnost Ústeckého kraje za rok 2018 v oblasti kultury, Ceny Bauše Ruysové, Ceny Josefa Hlávky atd.

Vystupoval za doprovodu mnoha českých i zahraničních orchestrů (ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Česká filharmonie, Moskevský symfonický orchestr, Hofer Symphoniker, L‘armonia terrena atd.). Pravidelně účinkuje na celovečerních koncertech s předním českým klavíristou a skladatelem Adamem Skoumalem (spolu se představili na recitálech v Berlínské filharmonii, v Merkin Hall v New Yorku, ve vídeňském Musikvereinu atd.)

Hraje na nástroj legendárního houslaře Nicoly Amatiho (Cremona, 1662), který mu zapůjčila švýcarská organizace Maggini-Stiftung.

Lukáš Klánský patří k předním českým klavíristům. Je vyhledávaný jako sólista i komorní hráč. Na klavír začal hrát v pěti letech pod vedením R. Učňové na Hudební škole hl. m. Prahy, Pražskou konzervatoř vystudoval pod vedením prof. Evy Boguniové a HAMU v Praze ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského. Tam také získal doktorát prací o klavírním díle J. V. H. Voříška, jehož je propagátorem. Dirigování studoval na pražské konzervatoři ve třídě prof. Miriam Němcové a prof. Hynka Farkače a na HAMU ve třidách doc. Tomáše Koutníka a prof. Leoše Svárovského.

Jako člen Lobkowicz tria získal se svými kolegy Janem Mráčkem a Ivanem Vokáčem v roce 2014 první cenu a cenu publika na soutěži Johannese Brahmse v Pörtschachu. Od té doby tento soubor vystoupil na nejvýznamnějších festivalech v ČR, ale i na zahraničních pódiích. S Janem Mráčkem, koncertním mistrem České filharmonie, vystoupil na Ankara music Festival, Festival Laggo Maggiore Musica, Kammermusik um halb acht v Basileji, Nafplio festival, v lednu 2020 pak v berlínském Konzerthausu. V roce 2018 získal 2. cenu na Hans von Büllow-Wettbewerb v oboru dirigování od klavíru. Této specifické disciplíně se v poslední době intenzivně věnuje. S Komorní filharmonií Pardubice natáčí v dvojroli sólisty i dirigenta klavírní koncerty W. A. Mozarta.

Pedagogicky působí na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města v Praze a od roku 2018 také na HAMU v Praze. Přednášel na Klavírních sobotách v Brně a v rámci festivalu Gradus ad Parnassum v Ostravě. V roce 2015 vyučoval v rámci programu Erasmus na Hudební akademii v La Coruni.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Virtuózní díla W. A. Mozarta - 2. Abonentní koncert, id: 14009 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 7.09.2022
Autor: Marie Košinová