Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Vodárenská věž Třeboň

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 32 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Kotěrova vodárenská věž 

Tato budova je dominantou východní části Třeboně. V Třeboni stojí od roku 1909 a je podle projektu významného českého architekta Jana Kotěry (1871 - 1923).

Jedná se o autorskou repliku Kotěrovy věže na pražské Zelené lišce. V Třeboni byla postavena při zřizování městského vodovodu v roce 1909, neboť původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky již kapacitně i kvalitativně přestal stačit a tak bylo nutné situaci řešit stavbou městského vodovodu. Původní čerpadlo v nové věži poháněl benzínový motor, který čerpal vodu z 10 m hluboké studny. V letech 1922-5, v důsledku poklesu vody byla věž napojena na novou artéskou studnu čerpadly poháněnými elektromotory.   Objem vodojemu v horní části věže je 300 m3. 

Vodárenská věž s artéskými studněmi byla jedna z mála Kotěrových návrhů inženýrské stavby, kde se autor přiblížil obvyklé průmyslové architektuře využitím režné neomítané cihly a zvýrazněné tektonické články. Vodárna má kruhový půdorys. Kónická válcová podnož z kamenného a cihelného režného zdiva je vystužena pilíři a nese vodní nádrž z ocelové nýtované konstrukce. Zastřešení je helmicovité. Okna ve spodní části mají keramické doplňky, některé se zelenou glazurou.

Po II. světové válce byla věž vyřazena z provozu. Dnes je budova stavební kulturní památkou; od roku 1988 je památkově chráněn.

Od roku 2013 je ve věži nainstalována stálá expozice buddhistického umění.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Vodárenská věž Třeboň, id: 10738 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 9.08.2016
Autor: Marie Košinová