Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Výstava Fleur de lys - Slavnosti lilií

Slavnosti lilie 2013Pozvánka do Třeboně na výstavu květin, kterou připraví ve dnech 27. – 31. července 2013 na zámku Třeboň známý florista a specialista na aranžování květin v historickém interiéru Slávek Rabušic.

Projekt Slavnosti lilií 2013: Felur de lys bude kromě Třeboně realizována i dalších zámcích a vždy bude mít své téma, v Třeboni se bude jednat o poctu významné osobě aneb Lilie pro kněžnu Eleonoru.

Fleur de lys – Květina králů Francie

Heraldický symbol lilie, francouzsky Fleur de lys nebo Fleur de lis (květ lilie), je symbol květu lilie. V heraldice představuje společně se symboly kříže, orlice či orla a lva jeden ze čtyř nejčastějších motivů heraldiky a symbolizuje čistotu. Proto bývá spojována s Pannou Marií, jíž podle legendy anděl, Boží posel, snesl zlatou lilii. Tuto legendu převzali francouzští panovníci, kteří přijali křesťanství. O několik století později, ve 12. století za vlády Ludvíka VI., byla Fleur de lys použita jako hlavní znak panovníků francouzského království.

Odtud, z francouzského královského znaku, se květ lilie dostal do znaku mnohých měst ve Francii. Tři lilie, které se dnes nacházejí na čestném štítku uprostřed španělského znaku, představují dynastii Bourbonů, královskou větev rodu Capetovců původem z Francie.

Cílem akce je zvýšení návštěvnosti na památkových objektech, šíření kultury a zapojení do „Roku francouzské kultury“.

Projekt 2013 s liliemi v hlavní roli připravil Slávek Rabušic na základě úspěšného projektu z roku 2012 Tulipán v renesanci, který jsme též v Třeboni viděli.

Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 26.03. 2013 09:37

Klicmanová Jana 25.03. 2013 17:55 Odpovědět
Loňská výstava byla nádherná a údajně se má konat i výstava amarylů. Nikde jsem však pořádání výstavy nenašla a proto moc prosím potvrdit konání příp. sdělit kdy by se výstava konala. Předem srdečně dějuji a na výstavu v červenci se již nyní těším.
Marie Košinová 26.03. 2013 09:37 Odpovědět
Dobrý den, paní Jano,
děkujeme za komentář a dotaz. V roce 2013 se můžeme opět těšit na jarní výstavu květin amarylis na třeboňském zámku, a to od 9. do 14. dubna. Letošní výstava bude mít podtitulek Amarylis v maškarním.

Konec výpisu článku Výstava Fleur de lys - Slavnosti lilií, id: 8617 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 24.06.2013