Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Zavírání plavecké sezony s Tomášem Paulem

První zářijový víkend, tj. od 4. do 6. září 2015 jste zváni do Třeboně na akci konce léta s názvem Zavírání plavecké sezóny, která letos bude i vzpomínkou na velkého příznivce třeboňské kultury nedávno zesnulého Tomáše Paula.

Akci pořádá Agentura Bárny, která vydala k akci následující tiskovou zprávu:

Zavírání plavecké sezony s Tomášem Paulem

Jako kdyby tu s námi byl dál – jeho obrázky zdobí mnoho míst v Třeboni. Například lázně včetně krabic tradičních lázeňských oplatků, zdi restaurací, pláž Ostende … Malíř a scénograf Tomáš Paul zemřel letos 6. května, ale svoji laskavost, jemný ironický humor i poetické vidění světa nám tu zanechal k dalšímu potěšení. I proto na něj nelze zapomenout, ba naopak: Hodí se uspořádat akci, která by ho bavila a kam by rád přišel. Vlastně tam s námi bude: půjdeme po jeho stopách.

Pátek 4. září – kostel P. M. Královny a sv. Jiljí

Tomáš Paul měl obzvlášť rád období Zavírání plavecké sezony, takže na něj zavzpomínáme od pátku 4. do neděle 6. září. První večer v kostele sv. Jiljí a v křížové chodbě při mši spojené s koncertem a výstavou papírových lamp, které výtvarník navrhoval. Mladá cimbalistka Johanka Kratochvílová tam zahraje mimo jiné skladbu, kterou pro Tomáše Paula složila.

Zazní i další písně, mezi účinkujícími bude i známý „mág“ Swetja s fujarou, Vašek Matas (Divokej Bill) a violoncellista Pavel Barnáš (SOČR). Po koncertě se bude ještě hrát U Čerta, kam Tomáš rád chodíval – setkání přátel tam doprovodí Petr Werner s kapelou Kuželky.

Sobota 5. září – Třeboňsko, Třeboň

Sobota bude putovní: nejprve mohou lidé od 11 hodin zajít na škubánky, oblíbené Tomášovo jídlo, do restaurace Nový svět. Odtud se vydají ve 13 hodin na cestu, která povede na rozvodí a možná i na další malířova oblíbená místa včetně pivovaru. Večer zahraje kapela Pánská šatna na náměstí v Bistru 105, které také zdobí Paulovy obrazy.

Neděle 6. září – pláž Ostende a další místa u Světa a v Třeboni

Nedělní setkání u rybníka Svět se naplno ponese v duchu Zavírání plavecké sezony. Na Ostende zahraje odpoledne Restaurační kvartet a program bude i na Pláži Svět, kde kovář Standa Šutka opět vyrobí kotvu, kterou bude kalit vodou z rybníka a pak ji vydraží.

Do akce se zapojí i další místa, například, kavárna v Uličce – autocamp Jiří Neubauer – Pláž Doubí a k vybraným místům vás může zavézt i Třeboňský vláček. Účastníci budou sbírat razítka na kartičky, které pak organizátoři slosují na pláži Svět.

K pozvánce:

Všechny akce budou mít pohodovou atmosféru vycházející ze zapojení místních lidí a jejich momentálního rozpoložení – tak, jak to měl Tomáš Paul nejradši. Uměl totiž ocenit kouzlo okamžiku a vidět poetické detaily i souvislosti. Tento výtvarník, bohém a hlavně dobrý člověk se do Třeboně přestěhoval z Prahy před pěti lety a s manželkou Dagmar si velmi oblíbil město i krajinu. Jižní Čechy ho mimo jiné inspirovaly k sérii obrázků nových druhů živočichů z hlubin fantaskna, kterou pojmenoval Třeboňský hydrobestiář. Nejen tito vtipní barevní tvorové, ale také malovaní požitkáři, lázeňáci a umělci života se teď starají o to, abychom na Tomáše vždycky vzpomínali s radostí a úsměvem. (abi)

Podrobný časový program najdete na www.okolotrebone.cz

Bohatá hudební nabídka v Třeboni, kterou pořádá Agentura Bárny, pokračuje i v příštích týdnech a měsících:

  • Pátek 11. 9. 2015: Divadlo J. K. Tyla: RADŮZA
  • Středa 21. 10. 2015: Divadlo J. K. Tyla: COP
  • Připravujeme: únor 2016: KATAPULT
  • Okolo Třeboně 2016
    • oslava 25 narozenin se chystá již nyní; bude od 30. 6 minimálně do 2.7.2016 :-)

„Prázdniny začínají v Třeboni“

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Zavírání plavecké sezony s Tomášem Paulem , id: 10245 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 31.08.2015