Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Zlukov

Zlukov je 4 km severovýchodně od Veselí nad Lužnicí. Je to malá obec pár kilometrů za severní hranici CHKO Třeboňsko, ale na kole je to velmi častá zastávka zvláště cykloturistů jedoucí na Červenou Lhotu. 

Jedná se o velmi starou obec; prvotní zmínky pocházejí již z r. 1200. To zde sídlili především osadníci - kolonisté německého původu. V pobělohorské době bylo převážně evangelické obyvatelstvo násilně rekatolizováno a mnozí proto raději odešli do emigrace.

Půvabná náves obestavěná selskými usedlostmi s vjezdovými branami má uprostřed rybníček, nad nímž je hezky opravená pseudoslohová kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1875 - 83.

Za zmínku stojí rovněž obnovená patrová budova bývalé školy a před ní pomník zdejšího rodáka, ve své době významného herce a člena Národního divadla Jakuba Vojty (1847–1903), který přijal umělecké jméno Slukov. V r. 1885 založil naši první organizaci herců – Jednotu hereckou. Zlukovský pomník postavený v roce 1910 je vůbec nejstarším pomníkem na našem území, věnovaný památce herce. Na rodném domě, kde se Jakub Vojta-Slukov narodil je pamětní deska.

Další turistické zajímavosti:

  • Na vsi je zachován kamenný hranolový milník s pětilistou růží a letopočtem 1561.
  • V lese Klobásná mohylník, archeologické naleziště.

Vznik: 1200

 

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Zlukov, id: 5379 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 10.10.2015
Autor: Marie Košinová