Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Zvíkov

Zvíkov je samostatná obec ležící 14 km na západ od Třeboně. Nachází se 4 km jižně od Lišova v klidné oblasti mimo hlavní silniční trasy, a proto je často navštěvována právě cyklisty.

Vesnice je prvně písemně doložena v r. 1357. Ve středověku patřila místnímu drobnému šlechtickému rodu. Na místě staré tvrze byla na přelomu 15. a 16. století vybudována kamenná budova nynější tvrze. Roku 1539 koupil zvíkovský statek Petr z Rožmberka a připojil většinu vsi k třeboňskému panství, tvrz však koupil Ondřej Ungnad a připojil ji k panství Hluboká. Zvíkov značně utrpěl za třicetileté války, kdy byly až na dvě výjimky vypáleny všechny poddanské usedlosti ve vsi.

Zajímavosti Zvíkova:

  • Nejvýznamnější zvíkovskou památkou je pozdně gotická tvrz.
  • K památkám patří i kaplička na návsi u silnice, která byla postavena v roce 1887 lišovským stavitelem Norbertem Bendíkem. 
  • Na návsi stojí i pomník padlým, postavený obcí v roce 1919.
  • Ve Zvíkově si zvláště kolem rozlehlé návsi řada usedlostí zachovala svůj někdejší ráz, za zmínku stojí zvláště usedlost (hned vedle tvrze) z 19. století se štítem ve stylu lidového baroka. 
  • Nedaleko Zvíkova stály osady Ortvínovice a Vztuhy; ty zanikly během třicetileté války. Dvůr Ortvínovice patřil v roce 1923 Schwarzenberkům, poté byl vyvlastněn. Po roce 1948 zde byly státní statky. V 80. letech byly starobylé budovy schwarzenberského dvora zbořeny a vyrostly tu účelové zemědělské stavby.

Vznik: 1357
Rozloha: 964 ha
Počet obyvatel: 233
Webové stránky: www.zvikovulisova.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Zvíkov, id: 11030 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 13.03.2017
Autor: Marie Košinová