Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

100. výročí úmrtí Františka F. d´Este a Žofie Chotkové

sobotu 28. června 2014 jste zváni do Chlumu u Třeboně u příležitosti 100. výročí úmrtí Františka F. d´Este a Žofie Chotkové.

Ferdinand d´Este se vrátí do Chlumu u Třeboně

Přesně v den výročí atentátu na arcivévodu a jeho manželku Žofii v Sarajevu – 28. června – si v Chlumu u Třeboně připomenou 100 let od tragédie, která rozpoutala první světovou válku. Pietní vzpomínání zahájí mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie dopoledne od 10.30, která bude celebrována v českém a německém jazyce. Ve 13 hodin bude v chlumeckém zámku otevřena výstava Po stopách Františka Ferdinanda d´Este. V kulturním bloku se pak přestaví dětský pěvecký sbor Sejkorky, pěvecký sbor Pěslav-Ozvěna a dechová kapela Třeboňská dvanáctka. Ze sousedního Dolního Rakouska přijede nejen početná výprava hostů a návštěvníků, ale také pěvecký sbor a městská kapela z Litschau.

Sobota 28. června 2014

Dopolední program

V sobotu v 10.30 hodin bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně sloužit rekviem za následníka trůnu Mons. Adolf Pintíř, administrátor diecéze českobudějovické a biskupský vikář Msgr. Hofrat Mag. Karl Schrittwieser z diecéze Sankt Pölten, P. Mag. Herbert Schlosser z farnosti Litschau a P. Jaroslav Šmejkal z Českých Velenic.

Následník trůnu František Ferdinand d‘Este byl majitelem panství Chlum u Třeboně a používal ho jako své letní sídlo (mimo zámku Konopiště a Belvedere ve Vídni). Chlum u Třeboně byl posledním místem pobytu následníka trůna a jeho manželky Žofie a zde se zprávu o atentátu na následovníka trůnu a jeho manželku dozvěděly jeho děti a ve zdejším kostele se bezprostředně po této události za něj modlily.

Odpolední program (13.00 – cca 16.00)

  • Program začne ve 13:00 hodin slavnostním otevřením výstavy v přízemních prostorách chlumského zámku. Výstavy se jako host zúčastní i ministr kultury ČR Daniel Herman. Výstava bude otevřena 14 dní a budou zde ke shlédnutí fotografie mocnáře a jeho rodiny, které ještě nebyly zveřejněny. K nim bude potřebný text v českém a německém jazyce.

  • Po slavnostních fanfárách budou zahrány hymny Rakouska a České republiky. Po přivítání hostů budou krátké projevy z české i rakouské strany jak v českém, tak i v německém jazyce.

  • Následovat bude vystoupení dětského pěveckého sboru „Sejkorky“ pod vedením Ing. Dušana Vančury.
  • Po jejich představení přivítáme na podiu početnou dechovou kapelu „Stadtkapelle Litschau, která mimo jiné zahraje i oblíbené marše Františka Ferdinanda ďEste.
  • Následovat bude vystoupení známého sboru „Pěslav – Ozvěna“ a po něm vystoupí pěvecký sbor „Singenchorz Litschau z Rakouska.
  • Po pěveckých výkonech obou sborů si budeme moci poslechnout dechovou hudbu „Třeboňské dvanáctky“ pod vedením kapelníka pana Vladimíra Stellnera. Ta nám bude zpříjemňovat chvíle až do konce programu.

  • Trubači pod vedením pana Mgr. Petra Dudy, kteří zde také vystoupí a na které jsme nezapomněli, budou mít více vstupů a proto je časově neuvádíme.
  • Do tohoto programu bude zařazen ještě příjezd představitelů Žofie a Františka, kteří přijedou zřejmě v kočáře taženým koňmi. Ti také budou přítomni na kůru v chlumském kostele, kde si vyslechnou mši svatou. Ještě je můžete vidět při projížďce Chlumem.
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku 100. výročí úmrtí Františka F. d´Este a Žofie Chotkové , id: 9315 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 29.05.2014