Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Adolf Born

Adolf Born
* 12. června 1930 v Českých Velenicích 


Adolf Born – grafik, malíř, ilustrátor – se narodil v r. 1930 v Českých Velenicích. V letech 1950 – 55 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce. Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky často ve dvojici s Oldřichem Jelínkem. S ním měl také první výstavu v pražské galerii Fronta v roce 1959.
V roce 1964 se Adolf Born zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde o několik let později v roce 1977 získal také Grand Prix. Od roku 1972 se stává členem týmu Macourek – Born – Doubrava, který proslul animovanými filmy známými a oblíbenými po celém světě. Jeho ilustrační tvorba – v současné době má na svém „kontě“  380 (!) knih, patří k tomu nejlepšímu, co v české ilustraci vzniklo. Bornova schopnost vcítit se do daného tématu a respektování atmosféry předlohy z něho dělá mistra svého oboru.
Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Výtvarně spolupracoval na 65 filmech z nichž Žofka a spol. a především Mach a Šebestová se staly „českou animovanou klasikou“.Adolf Born uskutečnil kolem 150 výstav v Čechách i v zahraničí.


Zdroj: Soukup a David

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Adolf Born, id: 5317 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.06.2005