Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 04 - Celovečerní soutěžní filmy pro dospělé

Takový nádherný denMezinárodní soutěž celovečerních filmů festivalu Anifilm 2013 je rozdělena na filmy pro dospělé a na filmy pro děti. V každé z těchto částí bude na Anifilmu 2012 ve dnech 3. – 8. 5. prezentováno pět celovečerních fil­mů.


Takový nádherný den

Celovečerní soutěžní filmy pro dospělé

Autobiografie jednoho lháře: Pravdivý příběh Grahama Chapmana (A Liar´s Auto­biography: The Untrue Story Of Monty Python´s Graham Chapman) – režie Bill Jones, Jeff Simpson, Ben Timlett / Velká Británie

Graham Chapman, jeden ze šestice legendárních Monty Pythonů, nahrál v osmdesátých letech kusy své knihy A Liar´s Auto­biography. Právě tyto pozapomenuté nahrávky posloužily jako podklady pro jednotlivé části animovaného filmu, na němž pracovalo 14 studií 17 odlišnými styly. A tak, ačkoli je již čtyřiadvacet let po smrti, Chapman opět ožívá v plné síle. Možná černá komedie a možná životopisný film „přiznaného homosexuála a utajeného alkoholika“, v němž promluví i ostatní členové Monty Python a hlas S. Freudovi propůjčila Cameron Diaz.

Consuming Spirits (Consuming Spirits) – režie Chris Sullivan / USA

Animovaná dystonie o obyvatelích jednoho malého amerického městečka. Na první pohled nesouvisející příběhy tří hlavních hrdinů se postupně do sebe zaplétají, nabývají na veselosti i děsu. Film vznikal 15 let. Hlavní postavy byly ručně malovány na sklo a poté přesunuty pomocí jehel a špendlíků; plošková animace v kombinaci s klasickou kresbou, koláží a stop-motion animací vytváří sugestivní a zcela svébytný svět. Ošklivé postavy vytvářejí tu nejkrásnější podívanou, jakou jste kdy viděli.

Malý, tlustý, plešatý (Fat, Bald, Short Man) – režie Carlos Osuna / Kolumbie

Hlavní postava Antonio Farfan je 46-letý osamělý panic, pracující v notářské kanceláři v Bogotě. Je přesvědčený, že osobní i profesní selhání je nevyhnutelným důsledkem jeho vzhledu: je tlustý, plešatý a malý. Jeho život plyne monotónně až do okamžiku, kdy se v kanceláři objeví nový pracovník – ještě tlustší, plešatější a menší. Ten je však na rozdíl od Antonia všemi oblíben. Antonio se rozhodne konečně vzít život do vlastních rukou. Neodolatelně potěšující příběh o sebepoznání.

Takový nádherný den (It´s Such A Beatiful Day) – režie Don Hertzfeldt / USA

Kultovní animátor, několikrát nominovaný na Oscara, Don Hertzfeld vytvořil poslední kapitolu o tajemném muži jménem Bill. První kapitola s názvem Všechno bude OK, vyhrála Sundance Film Festival v kategorii krátký film. Druhá – Jsem na vás tak hrdý – získala celkem 27 ocenění. Téměř dva roky vznikala část poslední, která patří mezi autorova nejdelší a nejambicióznější díla: mísí tradiční animaci s experimentálními optickými efekty, fotografickými triky i nejnovějšími digitálními postupy. Film byl snímán starou 35mm kamerou, jednou z posledních dochovaných v Americe.

Poutník (Ó Apostolo) – režie Fernando Cortizo / Španělsko

Pozoruhodný animovaný snímek o vězni, kterému se podaří z vězení uprchnout. Spěchá do vzdálené vesnice pro kořist, kterou si zde před lety ukryl. Ovšem to, co tu nakonec nalézá, mu připraví mnohem horší osud, než ke kterému byl původně odsouzen. V příběhu plném hrůzy, ale i humoru a fantazie, potkáme zlověstné starce, duchy, podivné kněze a zažijeme nejasná zmizení. Na filmu spolupracoval i americký hudební skladatel Phillip Glass, společně se španělským hudebním skladatelem Xaverem Fontem.

Vše o soutěžní části Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm 04 v tiskové zprávě z 5. 4. 2013.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 04 - Celovečerní soutěžní filmy pro dospělé , id: 8632 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 8.04.2013