Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm zná soutěžní filmy i složení poroty - TZ

Anifilm 04Anifilm, který bude v Třeboni 3. – 8. května 2013 vydal tiskovou zprávu, která se týká celovečerních soutěžních filmů.

Třeboňsko.cz jako mediální partner festivalu zprávu zveřejňuje. 

ANIFILM zná všechny soutěžní filmy i složení poroty

Tisková zpráva Praha 5. 4. 2013 – Měsíc před zahájením ANIFILMU, mezinárodního festivalu animovaného filmu, jsou již známy všechny soutěžní snímky. Hlavní festivalová soutěž letos zahrnuje deset celovečerních a třicet šest krátkých animovaných filmů z celého světa. Ve své vlastní kategorii také bude soutěžit čtrnáct snímků z českých a slovenských filmových škol. Některé z filmů budou uvedeny exkluzivně na ANIFILMU; většina se zde objeví v české premiéře. Všechny patří k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo.

Mezinárodní soutěž filmů

Do Mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro dospělé bylo vybráno těchto pět snímků:

 • Autobiografie jednoho lháře: Pravdivý příběh Grahama Chapmana (A Liar´s Auto­biography: The Untrue Story Of Monty Python´s Graham Chapman) – režie Bill Jones, Jeff Simpson, Ben Timlett / Velká Británie
 • Consuming Spirits (Consuming Spirits) – režie Chris Sullivan / USA
 • Malý, tlustý, plešatý (Fat, Bald, Short Man) – režie Carlos Osuna / Kolumbie
 • Takový nádherný den (It´s Such A Beatiful Day) – režie Don Hertzfeldt / USA
 • Poutník (Ó Apostolo) – režie Fernando Cortizo / Španělsko

Seznamte se s jednotlivými soutěžními filmy pro dospělé.

kategorii celovečerních filmů pro děti se o hlavní cenu utkají:

 • Gumo T (Jelly T) – režie Michael Hegner / Dánsko
 • Kozí příběh se sýrem – režie Jan Tománek / Česká republika
 • Neuvěřitelná dobrodružství Tadea Stonese (Tad: The Lost Explorer) – režie Enrique Gato / Španělsko
 • Den vran (The Day of Crows) – režie Jean-Christophe Dessaint / Francie
 • Zarafa (Zarafa) – režie Rémi Bezançon, Jean-Christophe Lie / Francie, Belgie

Seznamte se s jednotlivými soutěžními filmy pro děti.

Porota

Celovečerní filmy budou na letošním ANIFILMU hodnotit:

 • programový ředitel a jeden ze zakladatelů slovinského Mezinárodního festivalu animovaných filmů ANIMATEKA Igor Prassel, člen několika mezinárodních redakčních rad časopisů zaměřených na komiks a animovanou tvorbu.
 • Dále přední americký kurátor, historik a publicista Amid Amidi, autor několika knih o umění animace; díky jedné z nich – Cartoon Modern: Styl a design v 50. letech animace se stal v roce 2007 vůbec nejmladším držitelem ocenění Theatre Library Associcatiton Award, a mimo jiné také uspořádal knihu dosud nepublikovaných fotografií z legendárních UPA Animation Studios.
 • Trojici doplní portugalská režisérka Regina Pessoa, držitelka řady mezinárodních ocenění za své autorské snímky (např. za film Kali, The Little Vampire získala v loňském roce cenu na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Hiroshimě) a jejíž film História Trágica com Final Feliz je nejvíce oceňovaným animovaným portugalským filmem vůbec.

O vítězi dalších dvou kategorií (mezinárodní krátkometrážní filmy a filmy českých a slovenských studentů) bude rozhodovat taktéž mezinárodní porota.

 • Výtvarník Stefano Scapolan, narozený v severní Itálii, se po několika letech v různých zaměstnáních rozhodl věnovat ilustrátorství, a to především dětských knih. Absolvoval tříletý kurz na Evropském Institutu Designu v Turíně. Na konci roku 2010 se i kvůli práci pro Cartoon Saloon přestěhoval do Irska.
 • Dalším členem poroty je polská teoretička a pedagožka Alicja Jodko, známá především svojí prací pro Galerii Entropie ve Wroclawi a Dětské Studio (založeného v roce 1986), jehož snímky získaly řadu ocenění na mezinárodních přehlídkách.
 • Českou republiku reprezentuje programový ředitel připravovaného dětského programu České televize Petr Koliha, absolvent FAMU, který je podepsán např. pod režií filmů Výchova dívek v Čechách či Něžný Barbar a jako producent pod filmem Amerika. Je členem Evropské filmové akademie a působí jako umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu ve Zlíně.

Jednotliví vítězové si kromě hlavní ceny odnesou dohromady čtyři tisíce Euro. Kompletní seznam vybraných soutěžních filmů, tzn. i snímky z Mezinárodní soutěže krátkých filmů a Česko-slovenské soutěže studentských film, najdete na webových stránkách ANIFILMU.

Hosté

Festival přivítá řadu významných hostů, mezi nimiž nebude chybět ani delegace k filmu Autobiografie jednoho lháře: Pravdivý příběh Grahama Chapmana, věnovaném Grahamu Chapmanovi. Tento film o jednom z legendárních Monty Pythonů přijedou představit režiséři Jeff Simpson, Ben Timlett a supervizor animace Justin Weyers.

Jeff Simpson pracuje přes 20 let jako producent a režisér pro BBC. Je autorem řady televizních dokumentů, specializuje se především na 60-minutová díla o hudbě, televizi a masové kultuře. Svého času byl také novinářem ze světa showbusinessu, hlasatelem zpráv BBC a filmovým kritikem pro rádio BBC. Je autorem dvou knih o hudbě a masové kultuře.

Ben Timlett je jednou „polovinou“ Bill and Ben Productions Ltd, kterou spolu se svým kamarádem z dětství Billem Jonesem (jenž je také spolurežisérem Autobiografie jednoho lháře: Pravdivý příběh Grahama Chapmana) založil v roce 1998. Společnost sídlící v londýnském Soho se několik let věnovala výrobě filmů, komerčních a hudebních videí ostatních tvůrců. Poté se však Ben a Bill rozhodli zaměřit na svůj vlastní projekt. Za režii a produkci dokumentu Monty Python: Almost The Truth – The Lawyers Cut byli oba nominováni na cenu Emmy. Tato dokumentární série se dočkala odvysílání ve více než dvaceti zemích světa.

Justin Weyers, spolupracoval s Billem Jonesem a Benem Timlettem už na Monty Python: Almost The Truth.

Mezi dalšími hosty ANIFILM přivítá v Třeboni např. legendárního animátora Gena Deitche (jednoho ze zakládajících členů UPA), známého chorvatského režiséra Borivoje Dovnikoviće či pravnučku francouzského vynálezce Charlese-Émila Reynauda Sylvii et Hubert Saerens.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm zná soutěžní filmy i složení poroty - TZ, id: 8631 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 8.04.2013