Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 06 ocení Vlastu Pospíšilovou - TZ 1

Vlasta PospíšilováMezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 06, který byl v Třeboni od 5. do 10 května 2015, ocení přední českou animátorku a režisérku Vlastu Pospíšilovou.

Dne 16. 2. 2015 vydali pořadatelé tiskovou zprávu, kterou vám přinášíme v plném znění.

Tisková zpráva č. 1

Legenda českého animovaného filmu Vlasta Pospíšilová oslaví 18. února významné životní jubileum. Na letošním Mezinárodním festivalu animovaných filmů ANIFILM převezme Cenu za celoživotní dílo.

První dáma české animace, animátorka a režisérka, Vlasta Pospíšilová se ve středu dožívá osmdesáti let. Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM v květnu v Třeboni této legendě české animace předá Cenu za celoživotní dílo.

Pat a MatPro Vlastu Pospíšilovou je zcela osudový loutkový film. Absolvovala Vyšší školu uměleckoprůmyslovou v Praze se specializací na loutkářství a scénické výtvarnictví. Po ukončení studia byla v roce 1956 přijata jako asistentka animátora do Studia loutkového filmu v Praze, později Studia Jiřího Trnky. Jako animátorka se podílela na celé řadě loutkových, ploškových a experimentálních filmů a na kombinaci hraného a animovaného filmu. V průběhu let se z Vlasty Pospíšilové stala vyhledávaná animátorka, která pracovala například na slavné scéně s desítkami elfů, kteří zdobí plášť Titanie v Trnkově Snu noci svatojanské (1959). Jako animátorka výrazně ovlivnila podobu i některých krátkých filmů Jana Švankmajera. Od 70. let začala vedle animace také režírovat, z její bohaté filmografie můžeme jmenovat například pohádku O Maryšce a vlčím hrádku (1979) či temnější Paní Bídu (1984). Proslavila se také svými Werichovskými adaptacemi, které začaly Lakomou Barkou (1987), pro Fimfárum 2 natočila pohádku Tři sestry a jeden prsten (2006) a před čtyřmi lety přispěla povídkou O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny do Fimfára – Do třetice všeho dobrého.

BroučciLetošní ANIFILM proběhne 5. až 10. května. V Třeboni si diváci připomenou všechny tvůrčí polohy naší „první dámy animace“. ANIFILM na velkém plátně promítne jak filmy, na kterých se Vlasta Pospíšilová podílela jako animátorka, tak i její vlastní režijní počiny. Speciální sestřih uvede kuriozity typu oživení loutky – dvojníka živého herce pana Tau, kterou vytvořila pro populární televizní seriál Jindřicha Poláka. Fanoušci světoznámých Kuťáků se mohou těšit na vlastní pásmo, pro menší diváky se chystá celá série Broučků, pod kterými je Vlasta Pospíšilová podepsána jako režisérka.

Vlasta Pospíšilová je tradičním a vždy váženým hostem ANIFILMU, spolupracovala s námi už od samotného počátku a celý festival ji upřímně přeje hodně zdraví a těšíme se na setkání paní Vlasty s námi i s diváky v Třeboni na ANIFILMU.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 06 ocení Vlastu Pospíšilovou - TZ 1, id: 9775 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 16.02.2015