Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 2014 už má své vítěze - TZ

Anifilm 05

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 05, který byl v Třeboni od 6. do 11 května 2014, vydal závěrečnou tiskovou zprávu.

Třeboňsko.cz je od prvního ročníku mediálním partnerem festivalu, proto vše k Anifilmu přinášíme v samostatné rubrice, včetně fotoohlédnutí za právě skončeným ročníkem.

Anifilm 2014 už má své vítěze

Tisková zpráva Třeboň, 10. 5. 2014

Pátý ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmůAnifilm 2014 se blíží k svému závěru a už zná vítěze ve festivalových soutěžích. Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé získal americký režisér Bill Plymptonza snímek Cheatin'. Nejlepším snímkem Mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro děti vyhlásila porota film Chlapec a svět (O menino e o mundo) brazilského režiséra AlehoAbreua. Film Barva pleti: medová (ApprovedforA­doption/Coule­ur de peau: miel) režisérů Junga a LaurentaBoileaua získal od poroty čestné uznání.

Mezinárodní soutěži krátkých filmů zvítězil estonský film Nejhorší možný
scénář(MustStse­naarium) režiséra KristjanaHolma. Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži studentských filmů obdržel režisér a student Lucerne University Michael Freiza snímek Plug and Play.Další studentský film Symfonie č. 42 (Symphony No. 42) režisérky RékyBucsi z Moholy-Nagy University of Art and Design Budapestsi z festivalu odveze čestné uznání. Vítězové si kromě finanční odměny odnášejí Animorphu, cenu z křišťálového sklaz designového studia Morphe.

A nejsou to jediné ceny festivalu – na samém začátku festivalu byla udělena Cena za celoživotní přínos animovanému filmu, kterou získal režisér, scenárista a výtvarník Zdeněk Smetana, jehož tvorbě se festival věnoval i v doprovodných projekcích.

V soutěžních porotáchzasedli významní filmoví profesionálové a osobití umělci.
Nehodnotili ale pouze práci druhých tvůrců, ale podíleli se i na doprovodném filmovém programu festivalu. Diváci tak mohli vidět pásma filmů Florence Miailhe, Kristiny Dufkové, PhilaMulloye, Marka Skrobeckiho nebo Ference Cakó, který naživo předvedl svou animaci písku. Režisér HaiyangWang uvedl pásmo filmů reflektující současnou čínskou nezávislou animaci. Animátor a režisér František Váša uvedl loutkový workshop. Philippe Moins, spoluzakladatel uznávaného bruselského festivalu ANIMA, přivezl výběr snímků z posledního ročníku. EijaSaarinen připravila přehlídku prací studentů finské školy v Turku. Jak vznikal nejnovější loutkový celovečerní film Škatuláci prezentovalMark Shapiro z amerického animačního studia LAIKA, které má za sebou i takové filmy jako jeKoralína a svět za tajnými dveřmi, kterou letošní festival také představilna úplně zaplněném třeboňském náměstí.

Porotkyně soutěže celovečerních filmů Kristina Dufková komentovalotuto festivalovou soutěž a rozhodování poroty takto: „V kategorii dětských celovečerních filmů jsme měli jasno okamžitě téměř všichni. I u filmů pro dospělého diváka jsme se snadno shodli na vítězi, ale dlouho jsme diskutovali, komu dát čestné uznání. Bylo to totiž těsné mezi dvěma filmy. A i když bylo naše rozhodnutí o vítězích obou kategorii téměř jednoznačné, dobrých filmů bylo v soutěži opravdu hodně. A z toho mám radost.“

Jaký byl Anifilm 05? – pár čísel. statistik

A protože se festival pomalu blíží k svému závěru, tak je možné již nyní nabídnout pár čísel:

 • na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo více než 23 000 diváků
 • ve čtyřech soutěžních sekcích se utkalo sedmdesát tři snímků a z toho jich deset bylo celovečerních, třicet tři krátkých a třicet studentských.
 • V doprovodných programech pak bylo odpromítáno dalších téměř tři sta filmů. -Proběhlo téměř dvacet workshopů, přednášek a prezentací.

A co v programech konkrétně diváci viděli a zažili? Anifilm letos v několika pásmech a na jedné výstavě představil program věnovaný fenoménu totální animace, kdy se diváci seznámili s jejími předními světovými i českými tvůrci v čele s Pavlem Koutským a Igorem Ševčíkem. Pro diváky jsme objevili čínskou nezávislou animaci a představili jim osobně světoznámou tvůrkyni Caroline Leaf (USA). Filmy svého srdce pro letošní Anifilm připravil známý francouzský režisér Sylvain Chomet. S velkým programem přijeli i finští tvůrci, s nimiž jsme oslavili 100 let finské animace. A aby toho nejlepšího nebylo málo, v programu nechyběly filmy nominované do finále soutěže oevropskou cenu Cartoond´Or.

Nejnovější díla z televizní animované tvorby nejen pro děti přinesla sekce Animo TV a aby toho děti neměly málo, doplnily je i dětské filmy od českých studentů i zahraničních animačních studií. Bilance pak nabídla devět animovaných trháků loňského i letošního roku.

Podruhé se letos uskutečnil třídenní profesionální program Visegrad Animation Forum (Anifilm jej pořádá ve spolupráci s Asociací animovaného filmu), který má napomoci rozvoji animované tvorby v našem regionu. Fóra se zúčastnilo kolem stovky zahraničních hostů.

Na Anifilmu se v programu Works in Progress prezentovaly i celovečerní projekty, které jsou právě v realizaci. Diváci se tak dozvěděli, v jaké fázi natáčení jsou filmy Život k sežrání režisérky Kristiny Dufkové, Lichožrouti Galiny Miklíkové, Trilogie Kaktusák Jana Bubeníčka a Malá z rybárny Jana Baleje.

Game Day, pořádaný v rámci speciálního programu, byl věnován herní animaci, a to jak již hotovým hrám, tak těm vznikajícím.

OCENĚNÉ SNÍMKY ANIFILMU 2014

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro dospělé:

Hlavní cena:
Cheatin'

 • režie, scénář, výtvarník:Bill Plympton
 • USA, 2013, 76 min
 • studio:Plymptoons
 • Vyjádření poroty:
  • Porota se rozhodla udělit hlavní cenu filmu Cheatin', a to především za originální vizuální styl. Jedná se o příběh vyprávěný s mimořádnou svěžestí a za použití specifického animačního přístupu. Bill Plympton je skutečná režisérská osobnost, což je patrné z tohoto filmu stejně jako ze všech jeho filmů předchozích. Film plyne a každým okamžikem přináší divákovi něco nového.
 • Synopse filmu:
  • Příběh o lásce, žárlivosti, pomstě a vraždě pro dospělé diváky – prošpikovaný nahotou, násilím a virtuózními surreálnými vtípky animátora Billa Plymptona – čerpá inspiraci z drsných románů Jamese M. Caina Pojistka smrti a Pošťák vždy zvoní dvakrát, které posloužily jako předlohy klasických noir filmů. Jakea a Ellu svede dohromady osudová srážka aut, třesk a je tu láska na první pohled. Stanou se z nich ti nejromantičtější milenci v předlouhé historii milostných dobrodružství, ale na obzoru se brzy objeví „jiná žena", intrikánka, která do jejich dokonalé idyly vrazí klín žárlivosti a nejistoty. Teprve s pomocí vysmívaného kouzelníka a jeho zakázaného „psycho-stroje" bojuje Ella proti lžím a falši a pere se za své štěstí. Sedmý celovečerní snímek nekorunovaného krále nezávislého animovaného filmu Billa Plymptona (sám je tvoří i financuje), je prvním z nich, který kreslil úplně celý ručně, okénko po okénku. Vzniklo přes 40 000 kreseb kolorovaných vodovými barvami, což filmu propůjčuje takřka impresionistic­ký styl.

Zvláštní uznání poroty:
Barva pleti: medová (ApprovedforA­doption/Coule­ur de peau: miel)

 • režie, scénář:Lauren­tBoileau, Jung
 • výtvarník: Jung
 • Belgie, Francie, Jižní Korea, Švýcarsko, 2012, 75 min
 • studia: MosaiqueFilms, ArtémisProductions, Panda Média, Nadasdy Film, France 3 Cinéma
 • Vyjádření poroty:
  • Tento film vypráví hořkosladký příběh korejského chlapce, který vyrůstal v adoptivní rodině obklopen cizí kulturou. Porotu zaujala opravdovost tohoto inspirativního dokumentu a citlivé zobrazení skutečného příběhu pomocí animace.
 • Synopse filmu:
  • Oficiálně je nyní kreslíři Jungovi čtyřiačtyřicet let, on sám však za datum svého narození považuje okamžik, kdy ho v pěti letech našel policista, jak se potlouká ulicemi Soulu. Je jedním z 200 tisíc adoptovaných Korejců rozesetých po světě. Jung se rozhodl do Jižní Koreje vrátit, aby nasál vzduch rodné země, vkročil na půdu svých předků a možná i našel svou biologickou matku. Hrdinova cesta usmíření se svými kořeny a sebou samým má formu dokumentu. Vyvolá v něm vzpomínky na dítě, kterým kdysi byl, a na nelehký úděl, který ho donutil dospět. Putování v čase – cesta v přítomnosti a vzpomínky na minulost – vede k postupnému sbližování jeho různých já. Originální animovaný životopisný dokument zpracovává téma adopce citlivě a s humorem.

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro děti:

Hlavní cena:
Chlapec a svět (O menino e o mundo / The Boy and theWorld)

 • režie, scénář, výtvarník: AleAbreu
 • Brazílie, 2013, 80 min
 • studio: Filme de Papel
 • Vyjádření poroty:
  • Při sledování filmu Chlapec a svět si přijdou na své děti i dospělí. Film vypráví univerzálně platný příběh charakteristický pro moderní společnost a činí tak prostřednictvím jednoduchého stylu a za použití vhodně vybraného hudebního podkresu.
 • Synopse filmu:
  • Malý chlapec trpí odjezdem svého otce natolik, že opustí vesnici a vydává se tatínka hledat. Objevuje tak svět, který ho fascinuje i děsí zároveň, přináší mu spoustu překvapení a klade nebezpečné nástrahy. Prochází řadou dramatických situací, setkává se s různými lidmi a vidí, s čím se lidé v jeho zemi často potýkají. Jemný a poetický film brazilského režiséra AlehoAbreua hraje doslova všemi barvami a kombinuje několik výtvarných stylů – koláže, akvarel či kresbu pastelkami. Výtvarně režisér čerpá i z estetiky dětské kresby. Snímek se vyznačuje vynikající animací, která jakoby vtahuje diváka do centra dění, do závratného karnevalového reje či na loďku bojující s divokými mořskými vlnami. Děj, animace i výtvarná stránka jsou zde silně provázány a vyznačují se naprostou fluidností. Film má ale i společensko-kritickou i ekologickou rovinu – vyjadřuje se k nezaměstnanosti, vykořisťování i k nelogickým zásahům do přírody. K současným problémům přistupuje s hravou vážností a zobrazuje je tak, jak se zrcadlí v očích dítěte.

Na stránkách Tiskové zprávy najdete v pokračování přehled i dalších oceněných filmů!

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 2014 už má své vítěze - TZ, id: 9316 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 2.06.2014