Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 2017 byl zahájen - TZ

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2017, který je v Třeboni od 2. do 7. května, byl zahájen. Tisková zpráva:

Na slavnostním zahájení Anifilm předal první festivalové ocenění výtvarníkovi Jiřímu Šalamounovi. Festivalový program je již v plném proudu, hosté se sjíždějí.

Na slavnostním zahájení letošního Anifilmu byla výtvarníkovi Jiřímu Šalamounovi udělena cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Šalamounova tvorba v oblasti českého animovaného filmu není obsáhlá, ovšem díky jediné seriálové postavě Maxipsa Fíka se nesmazatelně zapsal do dějin české animace. Jako výtvarník Šalamoun spolupracoval na šesti samostatných krátkých filmech většinou pro dospělé diváky. Výjimečné jsou třeba jeho spolupráce s Jiřím Brdečkou (Láááska) nebo s Václavem Merglem (Sestřeničky). Letošní Anifilm uvede všechny Šalamounovy filmy a na výstavě připomene také jeho výrazné "zásahy" do hraných filmů v podobě titulků, sekvencí i plakátů k nim. Jiří Šalamoun, který letos oslavil 82. narozeniny, si v Třeboni bohužel kvůli zdravotním obtížím cenu osobně převzít nemohl, ale Třeboň, festivalové hosty a pořadatele aspoň překvapil osobní zdravicí.

Ale již před tímto oficiálním startem včera v celém městě probíhaly projekce soutěžních i doprovodných filmů, prezentovaly se filmy nominované na evropskou cenu Cartoon d´Or 2016, v prvním programu Visegrádské animační fórum představilo Nové talenty, tedy nadějné mladé tvůrce, sjížděli se porotci, animátoři, hosté i diváci. Rozeběhly se Školy animace, otevřely se výstavy věnované českým loutkám a Jiřímu Šalamounovi. Začaly i soutěžní projekce ve všech kategoriích a tak se v Třeboni představili i festivaloví porotci, mezi nimiž nechyběli belgický režisér Stéphane Aubier, argentinský animátor Juan Pablo Zaramella,italská animátorka Magda Guidi. Do Třeboně dorazil z Austrálie také vzácný host festivalu, australský režisér a držitel Oscara Adam Elliot.

Dnes ANIFILM pokračuje druhým dnem, během kterého se vedle soutěžních filmů představí v prvních programech letošní téma festivalu věnované neobvyklým animačním technikám, kuriozitám a raritám. Velký zájem je i o programy představující současnou italskou a korejskou animaci. Zkrátka dnes nepřijdou ani děti, na které se těší nejen Maxipes Fík.

Znělku letošního ročníku festivalu najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=eHkeRd7El9k

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 2017 byl zahájen - TZ, id: 11118 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 4.05.2017
Autor: Marie Košinová