Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Novinky Anifilmu 06, projekt ANIONT

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 06, který bude v Třeboni ve dnech 5. – 10. 5. 2015 pravidelně informuje o připravovaném programu.

Co se píše v posledním Newsletter 08/2014, vydaném v prosinci 2014?

Animované filmy budou vidět díky ANIONTU

Občanské sdružení pro podporu animovaného filmu (OSPAF) dlouhodobě usiluje o širší popularizaci animace u veřejnosti. Hlavním projektem OSPAFu je Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. S každým jeho ročníkem narůstá počet filmů, které festival archivuje, ať už byly součástí soutěže či nikoliv, a zároveň se jeho pořadatelé seznamují s aktuální tvorbou na ostatních festivalech v zahraničí. Sdružení si stejně jako celá animátorská komunita uvědomuje zoufalou absenci distribuce krátkometrážní animované tvorby. Proto také promítá animované filmy i mimo dobu festivalu v rámci tzv. Ozvěn Anifilmu, kdy si různé instituce (školy, kluby, kavárny, galerie…) od festivalu zapůjčují speciálně sestavená pásma.

Popisované mezery v distribuci jsou si stejně tak vědomy i spřátelené evropské festivaly – Fest Anča (SK), Animafest (CRO), Be There! (GR), které jsou prvními partnery projektu nazvaného ANIONT (ANimation ONline Theatre). Jedná se o internetový portál – videotéku, která bude nabízet vybranou studentskou a autorskou animovanou krátkometrážní tvorbu, včetně videoklipů nebo hraničních forem animace. Důležitým prvkem tohoto animovaného kanálu bude kurátorský dohled zkušených dramaturgů, kteří z archivů festivalu Anifilm, popřípadě i zaniklého AniFestu a všech přidružených festivalů, již vybírají snímky ke zhlédnutí pro veřejnost. Průběžně pak bude také vyhledávána nová tvorba i mimo festivalové okruhy. Přístup k tomuto obsahu bude pro sledování filmů pro diváky zdarma a bez reklam.

Rádi bychom vyzvali všechny tvůrce a producenty, kteří by měli zájem o zviditelnění svého díla touto cestou, aby tým OSPAFu kontaktovali. Možnost přihlásit svůj snímek k posouzení případného zařazení do videotéky pak bude po celou dobu fungování portálu. Projekt ANIONT byl podpořen Státním fondem kinematografie a bude spuštěn během 6. ročníku festivalu Anifilm v Třeboni.

Anifilm uvede nejlepší evropské filmy

Květnový svátek animace je sice ještě poměrně daleko, ale už nyní je jisté, že Anifilm naváže na letošní novinku. Programové spektrum šestého Anifilmu opět doplní prestižní výběr filmů nominovaných na cenu Cartoon d’Or. Tato panevropská cena pro nejlepší krátký animovaný film roku je udělována již více než dvacet let. Bruselská Cartoon European Association of Animation Film ji s podporou programu MEDIA uděluje nejlepším snímkům, které zvítězily na předních evropských festivalech. Porota mezinárodních expertek a expertů vybere každý rok z této skupiny několik finalistů a určí vítěze.

Do užšího výběru se za letošní rok probojovala slovinská režisérka Špela Čadež s loutkovým film Boles, oscarový vítěz Pan Hublot režisérů Laurenta Witze a Alexandra Espigarese, Kiki of Montparnasse Francouzky Amélie Harrault, snímek Anatol a jeho pánvička od Érica Montchauda a konečně vítězný film roku – vánoční speciál Paniky v městečku tvůrčího dua Vincent Patar a Stéphane Aubier s podtitulem The Christmas Log.

Otevírá se Visegrad Animation Forum pro váš projekt!

Visegrad Animation Forum přijímá projekty do největší soutěže námětů animovaných krátkých filmů a TV seriálů ve vývoji ve střední a východní Evropě. Přihlaste svůj projekt krátkého animovaného filmu nebo televizního animovaného seriálu a prezentujte ho mezinárodní porotě, zahraničním filmovým a televizním profesionálům a distributorům.

Vyhrát můžete Cenu České televize za nejlepší projekt TV seriálu (další lectoring projektu pod vedením mezinárodních TV expertů) či Cenu VAF za nejlepší krátkometrážní projekt, kterou je 2000 EUR. Mezinárodní komise vybere z přihlášených projektů 10 krátkých filmů a 10 projektů televizních seriálů. Ty dostanou šanci k prezentaci během VAF 2015, v rámci industry sekce Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni, ve dnech 6. – 8. května 2015.

Uzávěrka soutěže pro všechny projekty je 8. února 2015. Podrobnější informace naleznete zde.

Čtěte Newsletter 08/2014

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Novinky Anifilmu 06, projekt ANIONT, id: 9745 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 8.01.2015