Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida (z řečtiny: ankylos – křivý, spondylos – obratel) je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě kloub mezi křížovou kostí a pánví, a klouby páteře.

Nemoc je pojmenovaná po ruském lékaři neurologovi V. M. Bechtěrevovi, který nemoc na konce 19. století studoval a poté ji odborně popsal.

Tato nemoc již trápí lidstvo dlouho: změny na páteři, charakteristické pro tuto chorobu, byly prý nalezeny i u některých mumií ze Starého Egypta. Mezi osoby postižené Bechtěrevovou chorobou patřil i významný český spisovatel Karel Čapek.

Diagnóza Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické kloubní zánětlivé onemocnění. Nejčastěji začíná mezi 15. a 30. rokem, ale vzhledem k pomalu se rozvíjejícím příznakům bývá často diagnostikována později. Přitom čím dříve je u pacienta stanovena, tím lépe lze snižovat následky a zlepšovat průběh choroby.

V zásadě se nemoc projevuje tuhnutím kloubů, v kterých dochází k nahrazování měkkých a pružných tkání (vazivo, chrupavka) tkání tuhou – kostní.
Nemoc začíná zpravidla bolestmi v kříži, pak v oblasti hrudní páteře, kde onemocnění omezuje i dýchací pohyby. Dochází k postupnému tuhnutí až úplnému ztuhnutí páteře (ankylóza) páteře. U některých postižených se zánět následně objeví i na jiných, nejčastěji kyčelních kloubech.

Příčina nemoci

Lze zjednodušeně říci, že v této nemoci jde o imunitní reakci organismu proti vlastním tkáním. Proč tento zánět vzniká, proč pokračuje a proč postihuje především mladé muže, není doposud vysvětleno.

Teprve koncem 20. století došlo k prvnímu významnému objevu. Mezi bechtěreviky bylo nalezeno společné pojítko – antigen HLA B-27. Přesný význam a spojitost této látky s vlastním zánětem není ještě zcela známá, protože se tento antigen vyskytuje i u řady zdravých lidí. Lze pouze říci, že je rizikovým faktorem.

Léčba nemoci

Léčba Bechtěrevovy choroby vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Přesto není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná.

Léčba spočívá v podávání léků zaměřených na působení proti zánětlivému postižení a proti bolesti a v rehabilitaci. U málokteré nemoci je právě rehabilitace natolik zásadní jako právě u Bechtěrevovy choroby. Pomocí ní je totiž možné zpomalit rozvoj nemoci i její další průběh. Pomáhá udržet pružnost a pohyblivost páteře jako celku. Rehabilitace spočívá v masážích a rozcvičování páteře a dechových cvičeních. Důležitý je i nácvik přímého držení těla a udržování obratnosti.

Velmi vhodná je i každoroční lázeňská léčba, kde jsou pro pacienty s touto chorobou připraveny speciální lázeňské programy.

Mezi lázně zabývající se léčbou Bechtěrevovy nemoci patří třeboňské lázně, které se specializují především na léčbu nemocí pohybového aparátu.

Prevence nemoci

Bechtěrevově nemoci prozatím nelze předcházet. Lze ji však včas diagnostikovat a zmírňovat nevratná poškození kloubů, která způsobuje.

Komentáře
Celkem 8 komentářů, poslední přidán 18.01. 2019 13:31

Jana 26.11. 2010 23:02 Odpovědět
Na Po RTG vyšetřní mám na nálezu napsáno esovitá skolioza s hyperkyfofozou hrudní pri spondyloze místy až ankylozující. Znamená to Bechtěrevovu nemoc ?
Marie Košinová 29.11. 2010 08:50 Odpovědět
Na Vaši otázku neumíme, a ani nemůžeme, odpovědět; obraťte se, prosím, na lékaře.
Jana Lískovcová 27.12. 2010 14:42 Odpovědět
Dobrý den.Mám přesně příznaky které píšete o Bechtěrevovi nemoci,ale podle doktora to nic není.Podle jakého vyšetření poznám že tu nemoc mám?
Renáta Lančová 06.01. 2011 14:42 Odpovědět
Dobrý den.Před rokem jsem špatně našlápla a zvrtla si kotník.Za pár dní mě přestal bolet a začalo mě bolet v kříži.Bolest se stále stupňovala,až jsem musela navštívit lékaře.Srovnal mě a říkal,že jsem měla něco vyhozeného(nevím už co to bylo).Od té doby mám velké bolesti,které vystřelují do kyčle,spodní část hýždí a brní mě noha.Rentgen ukázal snížení prostoru L5/Sl.Bolesti mám hlavně brzy ráno a večer.Občas mám také teplotu.Můj lékař má podezření na Bechtěrevovu nemoc,protože v naší rodině má revma snad každý.Nyní čekám na výsledky z revmatologi­e.Chtěla bych vědět,zda je možné,aby tato nemoc propukla po úraze.Děkuji s pozdravem Renáta
Hejduková 15.02. 2011 12:01 Odpovědět
Dobrý den, mám bechtěrevovu chorobu zjištěnou už 32 let ale nyní mě začíná bolet i při polykání. Je možné že by tato nemoc měla vliv i na štítnou žlázu? Děkuji za vaší odpověd. Hejduková
Petr 17.03. 2016 12:49 Odpovědět
Volné sdružení Bechtěreviků - Bechtěrevova nemoc ( Bechtěrev ) - facebooková skupina pro pacienty s diagnozou Ankylozující spondylartritida
(také morbus Bechtěrev či spondylitis ankylosans ).
Vše o nemoci Běchtěrev od samotných Bechtěreviků - cílem naší facebookové skupiny je praktická pomoc Bechtěrevikům. Přidejte se do naší níže uvedené facebookové skupiny, PŘEČTĚTE SI ODPOVĚDI NA JEDNODUCHÉ ANKETNÍ OTÁZKY A ZÁROVEŇ SVÝMI ODPOVĚDMI POMOZTE OSTATNÍM.
Napište zde mj., kde jste objevili nejlepší cvičení pro Bechtěreviky, které léky včetně biologické léčby považujete za nejlepší.
Napište také jaké lázně na Bechtěreva považuje za nejúčinnější. Pokud jste žádali o invalidní důchod, napište své zkušenosti.
NEPIŠTE PROSÍM ZDE, ALE NA TYTO STRÁNKY NAŠÍ FACEBOOKOVÉ SKUPINY:
https://www.facebook.com/groups/828223630640225/
Pravidelná páteční setkání volného sdružení Bechtěreviků - výměna zkušeností nejen s cvičením léky a lázněmi
Jako každý pátek srdečně zvu všechny Bechtěreviky na pravidelné páteční setkání volného sdružení Bechtěreviků s cílem výměny osobních zkušeností nejen s cvičením, léky a lázněmi. Akce se účastní nejen lidé z Facebooku, Twitteru, Google+ , ale i mimo ně. Sraz je vždy před vstupem do nádražní haly Brno, Královo Pole nádraží přesně v 19,45 hod. ( prosím o dochvilnost- na opozdilce nemůžeme čekat ). Navštívíme jednu z místních vinoték. Další informace na T: 731 876 515 - i SMS- zavolám.
Zdraví Vás Petr
volne-sdruzeni-bechtereviku-be.webnode.cz
stasova 17.11. 2018 10:48 Odpovědět
Chtela bych vědět jak často má bechterevik nárok na lázně.
Denisa 18.01. 2019 13:31 Odpovědět
Dobry den chci se zeptat jestli je tato nemoc dedicna ? Pokud ji ma jeden z rodicu . Dekuji

Konec výpisu článku Bechtěrevova nemoc, id: 6887 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová