Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Borkovická blata

Borkovická blataPřírodní rezervace Borkovická blata (nazývané též Soběslavsko-veselská blata anebo jen krátce Blata), představují nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve. Jedná se o chráněné území nedaleko obce Borkovice u Soběslavi. Bylo vyhlášené přírodní rezervací v roce 1980.

Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a pod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Postupně vznikala vrstva rašeliny o mocnosti 2 – 6 metrů. Jméno blat je zřejmě od slova borek (= ručně vytěžený hranol rašeliny). Od 19. stol. se zde prováděla těžba ručně, vytěžené borky se sušily a používali jako otop. Od 50. do 70. let 20. století zde byla velkoplošná průmyslová těžba.

Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka, která začíná 3 km severně od obce Mažice (parkoviště NS Borkovická blata) a je unikátní mj. obrovskou informační hodnotou. Procházkou po této stezce (délka 5,5 km, asi 2 hodiny; 31 zastávek) se seznámíte s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její florou a faunou a také se něco dozvíte o těžbě rašeliny a o rekultizaci této oblasti.

Blata jsou krásná v každém ročním období.

  • Jarní pohled vrcholí v poslední květnové dekádě. Bělostné okolíky rojovníku prozáří Blata a jeho omamná vůně proniká do okolí.
  • V červnu nás zaujmou něžné kvítky klikvy a na tůňkách vystupují zlatisté kvítky bublinatek.
  • Podzim změní barevnost krajiny. Na polštářích mechu jsou roztroušeny červené korálky – bobule klikev.

Stezka je pro pěší, ale máme i dobrou zprávu pro cyklisty – nemusíte nechávat kola na parkovišti. Půlkilometrová lesní cesta vás přiblíží k blatům, kde dál jdete po prkenných „chodnících“. Kolo je možno vést i po těchto chodnících nebo je možno ho nechat na kraji zamčené. Okruh vás vždy k nim vrátí.

V blízkosti Blat je kovárna a loutkařské muzeum v Záluží.

Komentáře
Celkem 6 komentářů, poslední přidán 27.05. 2018 10:18

Sára 31.07. 2014 13:05 Odpovědět
Dobrý den,je možné stezku projít i se psy?
chain 19.08. 2014 13:55 Odpovědět
jde to i se psem i kocarkem! moc se nam tam libilo.
eva 19.01. 2015 17:31 Odpovědět
Dobrý den, je tento okruh přístupný i v únoru?
vera 15.02. 2015 21:23 Odpovědět
Stezka je přístupná celoročně, můžete se po ní projít i v únoru, pokud nebude náledí a sníh. Na dřevěných chodnících by to mohlo klouzat. V této době přijdete o zážitky s faunou a flórou, ale zase Vás nebudou štípat komáři :-)
Pepa 14.06. 2015 11:58 Odpovědět
Dobrý den, chěl jsem se zeptat, jestli je stezka vhodná i pro vozíčkaře.
Květa 27.05. 2018 10:18 Odpovědět
Naučná stezka je moc hezká. Pokud se člověk dobře dívá, uvidí zde opravdu skoro všechno co je na cedulích vyobrazené. Krása! Škoda jen nevychovaných znuděných dětí a jejich nemožných matek, které krafou mezi sebou a parchanti lezou mimo vyznačené stezky, klacky odírají kůru ze stromů a sťourají do porostu všude kolem. Pokud je na to člověk upozorní, cítí se ještě dotčeně - a co vždyť jsou to děti. Ano, děkujeme za takové děti, které ničí přírodní památky, za 5 let budou sprejovat po památných budovách a za dalších 5 let vás zbijí po cestě z nádraží kvůli 200 Kč v peněžence.

Konec výpisu článku Borkovická blata, id: 8946 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 6.11.2013