Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kovárna a loutkařské muzeum v Záluží

Pozvánka do Záluží, která je 35 km severně od Třeboně, v oblasti Veselských Blat a je částí obce Vlastiboř.

Blatská kovárna a Muzeum loutek

Přímo na návsi malebné vesničky Záluží, která je vesnickou památkovou rezervací selského baroka, stojí charakteristická blatská kovárna datovaná  r. 1899. Po zdlouhavé rekonstrukci je dnes blatská kovárna s přilehlým domem navrácena do původního stavu. Kovárna je vybavena původním  zařízením a sbírkou kovářského nářadí. Velkou zajímavostí je také unikátní černá kuchyně a světnice vybavena dobovým nábytkem.

V tradičním selském stavení s typickou blatskou světnicí a černou kuchyní najdete loutkařský ateliér známého loutkaře Václava Vaňka. Unikátní atmosféru dává dílně  expozice starých loutek a betlémů. Můžete se zde ubytovat v tradiční staročeském světnici.

Kovárna a Loutkařské muzeum je součástí naučné stezky Borkovická blata.

Návštěvní doba březen – prosinec:  Út – Ne 10 – 18 h, jindy po předchozí dohodě.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 3 komentáře, poslední přidán 24.11. 2012 11:27

ondra 29.05. 2007 22:42 Odpovědět
Můžu doporucit zastavit se v Záluží u Vlastiboře-krásná vesnička ještě lepší zachovala kovárna s malým muzeem a jedinečnou černou kuchyní.Výroba a prodej loutek mě také nadchla.Ani bych nepředpokládal,že se zde mohu také občerstvi natož ubytovat za lidove ceny a když řeknu za lidové tak to tak taky myslim.Proste super..
jitka 02.07. 2009 14:22 Odpovědět
Záluží je opravdu nádherná upravená vesnička, kovárna, loutkové muzeum i černá kuchyně opravdu stojí za návštěvu, je to moc příjemné místo.
alena achrerová 24.11. 2012 11:27 Odpovědět
Velmi se mi líbi pořad Vesnicopis,postupně zpětně vyhledávám z archivu ČT.Vaše muzeu se mě velmi zaujalo,a krajina kolem Blat láká k projížďkám na kole.Myslím,že příští jako s kamarádkou vyrazím-je to krásný cíl.Obdivuji pana Václava Vaňka-kteří mají cit a lásku ke starým věcem,architek­tuře,a všemu co souvisí.Bylo by mým snem,až přestanu pracovat-což se blíží-se věnovat podobným aktivitám,nebo alespoň v rámci svých sil pomáhat.V nešní neurotické době(v Praze zvlášť)je to balzám na duši. Přeji hodně energie,dobré pohody a jen tak dál. Zdraví Alena Achrerová, Praha

Konec výpisu článku Kovárna a loutkařské muzeum v Záluží, id: 5525 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 30.12.2016
Autor: Marie Košinová