Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Branná - místní část města Třeboň

Branná je místní část města Třeboň. Je to vesnice ležící na Opatovickém potoce 5 km jižně od Třeboně. Název Branná se odvozuje od rybářské terminologie – „braně“ bránily rybám v úniku z rybníka.

Ves se připomíná již v r. 1366; v tomto roce majitelé Vítkovci z Landštejna prodali obec Brannou společně s několika okolními obcemi a částí města Třeboně Rožmberkům. Ve vesnici je několik památných staveb. Je to návesní kaple z roku 1851, pomník padlých od malíře a sochaře Jana Kojana z roku 1924 a několik památkově chráněných původních lidových staveb na návsi.

Nad obcí Branná jsou dva rybníky: Jamský a Ruda. Jsou to velmi staré rybníky, neboť jak již názvy napovídá, těžila se zde ruda, a to muselo být již před rokem 1495 (první písemné zmínky, v souvislosti s působením Štěpánka Netolického). Část rybníka Ruda je přírodní rezervací, nepřístupné veřejnosti. Nedaleko Branné směrem na Třeboň je přírodní památka stará bažantnice Branské doubí.

Díky své poloze a mnoha zajímavým místům v okolí je Branná vyhledávaná cyklisty i pěšími turisty, a to zvláště v létě. V obci je hostinec, kulturní dům a obchod.

Nedaleko Branné se nachází závod na těžbu rašeliny, kterou využívají třeboňské lázně k léčbě pohybového ústrojí.


Vznik: 1366
Rozloha: (15,62 km²)
Počet obyvatel: 337
Pošta: 379 01
Součást obce: Třeboň

Nabídka ubytování v Branné

Ubytování U Třeboně

Rodinný penzion v Branné u Třeboně nabízí dva samostatné pokoje a dva apartmány. Možnost posezení na terase, grilování. Parkování před objektem. WI-FI...

Penziony Dvořák

Ubytování v penzionech Dvořák ve vesnici Branná, 4 km od Třeboně. V nabídce pokoje a apartmány. Oplocená zahrada, ohniště, parkování uvnitř objektu.

Penzion U Dubu

Ubytování s bazénem v Branné, 4 km od Třeboně pro celkem 12 osob. K dipozici zahrada, WIFI, úschovna kol, parkování. Cenově zajímavé.

 

Zobrazit ubytování v Branné

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 25.06. 2018 19:13

misa 10.10. 2009 21:41 Odpovědět
je to tam peknymamtam babicku
-RC 25.06. 2018 19:13 Odpovědět
Tak to je super :)

Konec výpisu článku Branná - místní část města Třeboň, id: 5390 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová