Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

PP Branské doubí

Mezi přírodní památky Třeboňska, které jistě stojí za návštěvu (při respektování pokynů CHKO Třeboňsko) je Branské doubí, zvané též Branská dubina.

Branské doubí je unikátní historicky zalesněná či jinak zarostlá přírodní lokalita, nacházející se 3 km jižně od města Třeboně po pravé straně státní silnice vedoucí  z Třeboně do  Branné. Doubím prochází zelená turistická trasa.

Přírodní památka Branské doubí

PP Branské doubíPP Branské doubí (41,03 ha) představuje krajinný fragment tvořený rozvolněnými lesními porosty parkovitého charakteru, s výrazným zastoupením dubu letního. Jedinci tohoto druhu o mimořádném vzrůstu a stáří tvoří cenný biotop pro řadu ohrožených druhů brouků, včetně evropsky významných chráněných v rámci Evropsky významné lokality (EVL) Třeboň, a rovněž hnízdní prostředí pro druhy ptáků chráněné v rámci ptačí oblasti Třeboňsko.

Za doby Švarcenberků bylo Branné doubí vedeno jako výtopa Opatovického rybníka. Na počátku 19. st. pak bylo dle dochovaných mapových podkladů součástí Mlýnského dvora a nebylo ještě vedeno jako lesní pozemky. Území mělo otevřený charakter a hlavním typem hospodaření zde byla pastva. Při mapování v roce 1827 existovaly v jihozápadní části 2 rybníky a v severovýchodní části rybník Oborský. V 2. pol. 19. st. všechny 3 rybníky zanikly.

V mapových podkladech z roku 1894 je již území Branského doubí zakresleno jako soubor orné půdy, luk a ploch s rozptýlenými stromy v přibližně stejné podobě, v jaké se dochovalo až dodnes. Oborský rybník byl z části znovu obnoven a v současné době již nezasahuje do chráněného území.

Již v roce 1926 bylo Ředitelstvím státních lesů a statků v Třeboni vydáno nařízení, kterým se zakazovalo kácení starých solitérních dubů v Branském doubí, aby „byl zachován ráz kraje“. Kromě tohoto zákazu nebylo území historicky nikterak chráněno.

Původní parkový charakter území byl narušen v 2. pol. 20. st., kdy se Branské doubí začalo lesnicky využívat. V rámci lesního hospodářství bylo území odvodněno systémem stok a druhová skladba narušena vysazováním stanoviště nevhodných dřevin např. trnovník akát.

V roce 1993 bylo území Branského doubí zahrnuto do vyhlášené bažantnice Prátr, jejíž součástí je dodnes. V rámci jejího fungování zde byla umístěna vypouštěcí zařízení pro bažanty, zakládána políčka pro zvěř a podrost letitých dubů byl nešťastně degradován hustou výsadbou smrku ztepilého.

Území přírodní památky s rozvolněnou vlhkou doubravou parkového charakteru s přestárlými exempláři dubu letního v různých fázích rozpadu je atraktivním prostředím pro společenstva zejména bezobratlých živočichů. Jedná se o řadu ohrožených a chráněných či z faunistického hlediska cenných teplomilných druhů, mezi kterými významem dominují především páchník hnědý a tesařík obrovský.

Vzhledem k množství doupných stromů i vzhledem k vazbě na okolní biotopy je Branské doubí rovněž i ceněnou ornitologickou lokalitou. Mimo jiné zde hnízdí početná populace lejska bělokrkého, dále např. strakapoud prostřední, žluna šedá, puštík obecný a další.

Zajištění ochrany stávajících jedinců dubu letního, zachování populací živočichů na ně vázaných, společně s vhodným managementem pro vytvoření věkově a prostorově různorodého a rozvolněného lesního porostu s významným zastoupením dubu letního a ostatních zejména listnatých dřevin vlhkých doubrav, je hlavním cílem ochrany léto zajímavé lokality.

Příjemný a ničím nerušený pobyt v přírodě přeje CHKO Třeboňsko.

(Text převzatý z informační tabule umístěné v PP.)

TIP TŘEBOŇSKA.CZ

Do Branského doubí pěšky

Branské doubí je území, kam je zákaz jízdy autem. Nedoporučujeme ani kolo: nejen, že  jej budete muset z velké části vést, ale hlavně si neužijete procházku tímto úžasným místem!

Doporučujeme jít z Třeboně od Opatovického mlýnu po turistické zelené trase směrem na Brannou a dle označení odbočit ze státní silnice doprava kolem výběhu pro koně. Můžete jít také z Branné po zelené směrem na Třeboň, a odbočíte doleva na polní cestu k obrovskému dubu označující okraj této romantické staré bažantnice.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 14.05. 2022 19:30

Jiří 14.05. 2022 19:30 Odpovědět
Od Brané absolutně zádné značení, jediná cesta vlevo, snad, zavalena vytěženým dřevem a kontejnerem a značení opět žádné, takže jsme cectu nenašli. Konec směr Třeboň značen velmi dobře každý třetí strom má zelenou značku. Kde se stala chyba?
.

Konec výpisu článku PP Branské doubí, id: 8189 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 20.06.2012
Autor: Marie Košinová