Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Buškův hamr

Máte zvídavé děti? Zajímají Vás technické památky? Jedna velmi zajímavá technická památka, která jistě stojí za návštěvu, stojí 25 km od Třeboně. 

Technická památka Buškův hamr

Buškův hamr nalezneme 1 kilometr jihozápadně od  města Trhové Sviny na toku Klenského potoka, v podhůří Novohradských a Slepičích hor. 

Buškův hamr je unikátní zachovalý a zcela funkční vodní hamr z přelomu 18. a 19. století. Jedná se o historickou kovárnu na vodní pohon, kde je do dnešních dnů zachovalé veškeré zařízení: výheň, dobové kovářské náčiní i buchar, brus, dmychadlo. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Uvidíme vantroky neboli dřevěná koryta na vodu, která padá na tři kola a ta pohánějí jednotlivé přístroje potřebné pro výrobu předmětů ze železa. Veškeré toto zařízení lze za příznivého stavu vody vidět v provozu.

Hamr byl postaven v roce 1780 a je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů v České republice. (Další dva se nacházejí ve Veselém Kopci na Chrudimsku a v Dobřívi na Rokycansku.) Uvnitř najdete unikátní dubový buchar „kobyla“ (největší v ČR), jímž hamerníci opracovávali železné výkovky. Váží okolo 300 kg a dokáže kovat rychlostí 150 úderů / minutu.

Součástí expozice výrobní části hamru je i jedinečná kolekce nářadí hamerníka.V obytné části je pak zachováno dobové vybavení, včetně tzv. "černé kuchyně". Hamr se jmenuje podle svého posledního majitele.

V létě se v Hamru konají koncerty, divadelní představení a různé kulturní a společenské akce. Na místě je možnost zakoupení turistické známky č. 352.

Otevírací doba:

  • od  13. května do září
  • út - ne 10.00 - 17.00 (po zavřeno)
  • prohlídky vždy v celou hodinu; poslední prohlídka v 16.00 hodin
  • pro návštěvníky Hamru je k dispozici u příjezdové cesty parkoviště

Vstupné (s výkladem): 

  • dospělí 50 Kč
  • důchodci, studenti, děti, držitelé průkazů ZP + ZTP 25 Kč

Stránky objektu: www.buskuv-mlyn.cz.
Provozovatelem Buškova hamru je od roku 2013 Domeček – středisko pro volný čas a integraci DM CČSH (Diakonie a misie církve československé husitské).

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Buškův hamr, id: 10852 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 15.11.2016
Autor: Marie Košinová