Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Cyklotrans v roce 2016 - TZ

V roce 2016 opět na jihu Čech vyjedou cyklobusy Cyklotrans, které jsou stále populárnější, neboť dávají další rozměr a možnost aktivního trávení volného času. K zahájení sezóny 2016 vyšla následující tisková zpráva:

Z jihu Čech na Moravu díky ČEZ Cyklotrans - TZ

České Budějovice, 31. 5. 2016 - V sobotu 11. června vyjedou na své pravidelné trasy poprvé cyklobusy, díky kterým se cyklisté i pěší turisté bez aut, nebo dlouhých přejezdů po silnicích, dostanou do nejatraktivnějších míst Jihočeského i Jihomoravského kraje. Od června na čtyřech a o hlavních prázdninách na sedmi speciálně vybraných autobusových linkách nasadí hlavní jihočeský dopravce GW BUS autobusy s cyklovleky. Kvilda, Novohradské hory, Třeboňsko, Česká Kanada, Orlík, Gmünd, Znojmo. To jsou jen některé z cílových zastávek Cyklotransu. Dopravní systém ČEZ Cyklotrans patří mezi klíčové prvky turistické infrastruktury na jihu České republiky. 

ČEZ Cyklotrans neznamená jen vlastní síť autobusových linek, ale také provázanost s ostatními dopravci - od podobně koncipovaných linek na Šumavě přes železnici až po návaznost na vodní dopravu na přehradách Lipno a Orlík. Významně se tak rozšiřují možnosti cestování.

Generálním partnerem DS ČEZ Cyklotrans je již sedmým rokem Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ. „Projekt spolehlivě funguje už čtrnáct let a stále jej zdokonalujeme.  Zvykly si na něj desítky tisíc cestujících, kteří přijíždějí na jih Čech za pěší i cykloturistikou,“ zdůrazňuje Robert Krigar z GW BUS.

“Systém těchto linek poskytuje svobodnou volbu cestování. Můžete se z konečné stanice vrátit domů po vlastní ose, nebo relaxovat v nedotčené přírodě a využít večerních spojů. V každém případě se nemusíte vracet ke svému zaparkovanému autu. Nebo strávit příjemný víkend či týden na kole bez auta.,” upřesňuje Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

V roce 2015 bylo přepraveno cyklobusy 4100 kol a téměř 20 000 cestujících. V sezóně 2016 počítají dopravci předběžně se 620 spoji. Nejvyužívanější jsou zpravidla sobotní ve směru z Českých Budějovic na  Lipno n. Vlt. a Vyšší Brod, dále o zelenou linku do oblasti České Kanady a víkendové spoje do Kvildy.

Pro jejich zajištění jsou využívány standardní autobusy s obsaditelností 41 cestujících v soupravě s cyklovlekem na 25 jízdních kol.

K přepravě jsou přijímána všechna jízdní kola, ze kterých musí být odstraněny před nakládkou všechny odnímatelné součásti (brašny apod.) a cena jízdního kola je maximálně 30 000 Kč. Elektrokola jsou přepravována, pouze pokud lze snadno demontovat baterii, nebo pokud je její uložení  vhodné pro přepravu na cyklovleku, jinak se elektrokola nepřepravují.

„Rezervace cesty předem není možná. Pokud bude cestovat větší organizovaná skupina cestujících s koly, je vhodné pokud tuto skutečnost nahlásí, a podle potřeby jsme schopni zajistit případnou posilu,“ informuje Miloslav Mrkvička ze společnosti GW BUS.

Jízdné pro osoby se na výše uvedených linkách řídí běžným tarifem, tj. vzdáleností dle jízdního řádu mezi nástupní a výstupní zastávkou. Jízdní kolo je přepravováno za 30 Kč bez ohledu na přepravovanou vzdálenost. „Pokud se cestující prokáže ranní jízdenkou, nebo jízdenkou z předchozího dne, a to z jakéhokoli spoje linek DS ČEZ CYKLOTRANS, má přepravu jízdního kola zdarma,“ říká Miloslav Mrkvička. „Novinkou v letošním roce je zkušební zavedení bezplatného internetového připojení prostřednictvím wi-fi v cyklobusech na linkách na Kvildu, Vltavské a Zelené,“ dodává Miloslav Mrkvička.

Trasy cyklobusů:

Linky v pracovní dny – pouze od 1.7. do 31.8.:

  • České Budějovice – Prachatice – Volary – Kvilda (šedá linka)
  • České Budějovice – Český Krumlov – Lipno n.Vlt. – Horní Planá (vltavská linka)
  • České Budějovice – Třeboň – J.Hradec – Slavonice – Jemnice – Vranov n.Dyjí – Znojmo (zelená linka) – pouze v pátek

Linky v sobotu od 11.6. do 24.9., v neděli a státem uznaný svátek od 3.7. do 28.8.:

  • České Budějovice – Prachatice – Vimperk – Kvilda (modrá linka)
  • České Budějovice – Český Krumlov –Horní Planá – Volary – Kvilda (červená linka)
  • České Budějovice – Český Krumlov – Lipno n.Vlt. – Horní Planá (vltavská linka)
  • České Budějovice – Týn nad Vltavou – Písek – Orlík nad Vltavou (žlutá linka)
  • České Budějovice – Třeboň – J.Hradec – Slavonice – Jemnice – Vranov n.Dyjí – Znojmo (zelená linka)
  • České Budějovice – Třeboň – Chlum u Třeboně – Gmünd (oranžová linka) 
  • Rozšířená přeprava na vybraných spojích linek 320040 a 320510 České Budějovice-Trhové Sviny – Nové Hrady – Horní Stropnice – Hojná Voda. Spoje jsou provozovány na objednávku Jihočeského krajem (Novohradská linka)

Dalšími partnery DS ČEZ Cyklotrans je Jihočeský kraj a Jihomoravský kraj.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Cyklotrans v roce 2016 - TZ, id: 10673 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 10.06.2016
Autor: Marie Košinová