Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Divadlo J. K. Tyla Třeboň

Jihočeská TřeboňV Třeboni na Masarykově náměstí stojí jistě za návštěvu empírové divadlo, jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách.

Divadlo v Třeboni bylo postaveno v roce 1832. Současný interiér divadla však pochází až z roku 1872 a dnes je klenotem divadelní architektury. Součástí výzdoby je i umělecky cenná opona z roku 1872.

Z historie divadla

Unikátní stavba třeboňského divadla je logickým vyústěním bohaté divadelní tradice v Třeboni.

Na počátku vzniku třeboňského divadla stála nešťastná náhoda - požár z 12. července roku 1781, který byl v Třeboni tím vůbec největším v historii města. Nepozorností řemeslníků tehdy začalo hořet na kostelní věži. Za své vzalo 71 domů s radnicí a pivovarem. A právě na místě bývalého pivovaru vznikla po více než padesáti letech od požáru nová stavba – divadlo. 

Třeboňské divadlo bylo slavnostně otevřeno 8. dubna 1833 v prostorách někdejší sladovny městského pivovaru. (Městský pivovar byl postaven současně se stavbou nové radnice v jejím zadním traktu, avšak po požáru roku 1781 zůstal v sutinách. A právě prostor někdejší sladovny tohoto pivovaru si vybrali roku 1832 třeboňští měšťané k vybudování divadla.)

V hledišti je zavěšen dřevěný zlacený lustr z buquoyských skláren na Novohradsku. Malířská výzdoba stropu a stěny nad jevištěm jsou dílem píseckého malíře F. Skály, který roku 1872 vytvořil také malbu na hlavní oponě s alegorickým výjevem příchodu Apolla s bohyněmi Thalie a Melpomené a s družinou do města. Tato opona je jedna z nejstarších divadelních opon v Česku.

Divadlo J. K. Tyla Třeboň - detailV nově postaveném divadle se představil loutkař Matěj Kopecký. V divadle svého času také vystoupila Ema Destinová, a prý i Antonín Dvořák.

Divadlo je pojmenováno na paměť dvou hostování J. K. Tyla a jeho divadelní kočovné společnosti v Třeboni (1852, 1856).

K oponě Františka Skály

Fotografie opony byla součástí velké putovní výstavy fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010.

Divadlo J. K. Tyla - oponaDvě recenze z výstavy:

„Oponu s námětem Múz vznášejících se nad Prahou, mytickým centrem národního obrození, pojal František Skála v podobě barokních apoteóz světců. Návaznost na barokní konvence dokládá i nezvyklé rozhrnutí opony k jedné straně bez ohledu na divadelní praxi roztahování opony ze středu do strany. K baroku odkazuje i vznášející se andělíček, který oponu roztahuje. Vzestup Múz na nebe je ovšem sekularizován: skupinu Múz zastupujících jednotlivé uměny nesou na nebe letící labutě, pro božskou emanaci zde místo není. Primitivní provedení opony převádí ambiciózní tematiku z kontextu vysoké kultury do roviny lidové.“ Tomáš Vlček

„Skálova opona je patrně jednou z nejstarších měšťanských opon. Pod vznášejícími se alegorickými postavami ztělesňujícími Divadlo, Hudbu a Malbu se otevírá pohled na panoráma Prahy. Praha je zde patrně připomenuta jako příklad a vzor bohatého kulturního života.“ Milan Kreuzzieger

Divadlo J. K. Tyla dnes

Divadlo je dodnes hojně využíváno. V devadesátých letech minulého století byl při částečné rekonstrukci vytvořen i bezbariérový vstup (výtah) a před několika lety byly při stavbě „sousedícího“ loutkového divadla upraveny vstupní prostory.

Poslední rekonstrukcí prošlo divadlo v roce 2017. Proběhla velká adaptace hlediště, při níž kromě nové podlahy došlo k výměně a úpravě rozmístění sedadel v přízemí, výměny židlí v lóžích a úpravy lavic na galerii.  Úpravami došlo k logickému úbytku míst, z 304 na 271. Byly provedeny i nové elektrorozvody a vzduchotechnika.

Divadlo dnes spravuje městské kulturní středisko, které zde pravidelně pořádá divadelní a koncertní představení a v sezóně zajišťuje prohlídky divadla s průvodcem. 

Třeboňští ochotníci - soubory Kajetán a Spolek loutkařů

Od jeho slavnostního otevření v roce 1833 divadlem prošla řada zvučných uměleckých jmen i vynikajících uměleckých souborů. Divadlo divadlem ale nedělají VIP osobnosti, vytvářejí ho především místní nadšenci, jejichž srdce bijí pro divadlo.

V Třeboni máme to velké štěstí, že se divadlo stalo zázemím pro divadelní ochotníky z Divadelního spolku Kajetán a loutkáře ze Spolku třeboňského loutkového divadla. Bez nich by rozhodně nebylo tím, čím je.

 

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 09.10. 2017 09:01

Dańiela Docekalova 19.09. 2017 20:10 Odpovědět
V komentáři o divadle mate poznámku, ze je divadlo hojně využíváno. Najít však jeho program je značně složité, můžete mi tedy sdělit, jaký je jeho program ve dnech 19.-22.rijna 2017
Děkuji
Administrátor 09.10. 2017 09:01 Odpovědět
REKONSTRUKCE DIVADLA
Třeboň 5.10.2017 - Po dvou měsících skončila rekonstrukce divadla J. K. Tyla v Třeboni. Úprava, která se týkala interiéru objektu, snížila kapacitu hlediště z 304 na 271 míst. Změna však přinese větší komfort pro diváky, řekli dnes novinářům zástupci vedení Třeboně. Rekonstrukce divadla stála více než pět milionů korun a město je hradilo ze svého rozpočtu. Připomnělo, že divadlu se říká malá Zlatá kaplička, což je dáno podobou interiéru s pražským národním divadlem.

Podlahy divadla nyní pokrývají místo lina zátěžové koberce. Rekonstrukce se dále týkala například úpravy dělicí příčky orchestřiště, která se nově dá odmontovat. Díky tomu lze zvětšit prostor hlediště. Součástí projektu byly rovněž restaurátorské práce v rozsahu první etapy. Další odkrývání vrstev nátěrů dřevěných konstrukcí bude ještě pokračovat.

Podle starostky památkáři chtěli, aby se objekt postupně vrátil do podoby z poloviny 19. století, ale město se do rekonstrukce pustilo hlavně kvůli tomu, že chtělo zkulturnit prostor pro diváky. Lidé seděli na koženkových kinosedačkách, což nebylo příliš příjemné. Snížení počtu míst v hledišti nevidí vedení města jako zásadní změnu. Do budoucna se bude snažit posunout rekonstrukci ještě dál, dokončit některé další záměry. Ale jde o projekt, který potrvá několik let a pokusí se na úpravy získat dotace z ministerstva kultury.

Třeboňské divadlo J. K. Tyla je empírovým divadlem s jednou z nejstarších dochovaných opon v Česku. V budově se konají nejen divadelní představení, ale často také koncerty a podobné akce. Třeboň má dlouhodobou divadelní historii. Podle dochovaných archivních zpráv se zde konala představení od poloviny 16. století. Tehdejší produkci zajišťovali především mniši augustiánského kláštera, kteří se zaměřovali na hry s biblickými náměty.
(TZ zkrácena administrátorem)

Konec výpisu článku Divadlo J. K. Tyla Třeboň, id: 8795 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 21.02.2014
Autor: Marie Košinová