Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Hamr u Chlumu u Třeboně

Kaple v HamruObec Hamr leží v malebné jihočeské krajině CHKO Třeboňsko 14 km jihovýchodně od Třeboně.

Vznik obce se odhaduje na přelom 13. a 14. století. Za třicetileté války byla obec z velké části zničena. Nový rozkvět obce začíná začátkem 18. století a to díky těžbě železné rudy a hlíny pro keramickou výrobu.

Památkou obce je Kaple sv. Jana Nepomuckého, která stojí na komunikace ve směru Chlum u Třeboně. Její součástí je zvonice. O vzniku této kaple se nezachovalo nic ani v obci ani na faře v Lutové, kam byl tehdy Hamr přifařen. Kaplička se nachází na levé straně komunikace ve směru Chlum u Třeboně. V roce 1993 byla kaplička na žádost Obce Hamr zapsána Ministerstvem kultury ČR do seznamu kulturních památek ČR.

Mezi další památky patří Památník padlým a zemřelým vojínům z roku 1923 a Posvěcený kříž, který byl původně dřevěný, ale byl vyměněn – na náklady občanů jak praví kroniky – za železný a v roce 1888 posvěcen biskupem Dr. Říhou z Českých Budějovic. Kříž stojí na kraji obce u silnice směrem od Majdaleny do Hamru.

Hamr je obklopen lesy a množstvím rybníků, což umožňuje rybaření, houbaření a krásné procházky. Rovinatá turisticky atraktivní krajina láká v letních měsících zejména vyznavače cykroturistiky. Hranici katastrálního území mezi Hamrem a Majdalenou tvoří řeka Lužnice, vodáky nejčastěji navštěvovaný tok v celé ČR. Podél toku řeky Lužnice a v místě soutoku Lužnice s Koštěnickým potokem je četné množství rekreačních objektů.

Obec Hamr je samosprávnou obcí. Místní částí obce jsou Kosky.


Vznik: přelom 13. a 14. století
Rozloha:1194 ha
Počet obyvatel: 350
Pošta: 378 04 Chlum u Třeboně
Webové stránky: www.ou-hamr.cz

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Hamr u Chlumu u Třeboně, id: 9092 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 2.12.2015
Autor: Marie Košinová