Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Holašovice - na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO

Pro milovníky architektury a památek UNESCA máme tip:  navštivte 40 km západně od Třeboně vzdálené Holašovice, popř. 15 km od Českých Budějovic. Holašovice jsou  částí obce Jankov.

Třeboňská a Českobudějovická pánev

Holašovice leží v Českobudějovické pánvi, která bezprostředně sousedí s Třeboňskou pánví. Obě oblasti jsou nejjižnější částí ČR; nachází se mezi Šumavou a Českomoravskou vysočinou. Centrem  Budějovické pánve  je krajské město České Budějovice a Třeboňské lázeňské město Třeboň. Na jihu je tato oblast oddělena od Rakouska Novohradskými horami. 

Oblast je proslulá svéráznou vesnickou architekturou, jejímž dominantním projevem je obec Holašovice pod Blanským lesem, která je památkovou rezervací lidové architektury zapsanou v seznamu UNESCO.

Holašovice - památka na seznamu UNESCO

Vesnice Holašovice je typickou ukázku jihočeské lidové architektury, která je díky historickým budovám ve stylu takzvaného selského baroka zapsána i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to již od roku 1998.

Obci dominuje velká obdélníková náves s barokní kaplí s 22 usedlostmi se zdobenými štíty a branami, které vypadají přesně tak, jak si typickou jihočeskou vesničku jak z obrazů Josefa Lady asi  leckdo z nás představuje. Zdejší unikátní soubor budov ve stylu tzv. selského baroka pochází ze sedmdesátých let 19. století a tvoří i ve světovém měřítku jedinečný celek.

Návesní kaple sv. Jana Nepomuckého je z roku 1755, a spolu s křížem před průčelím kaple tvoří samostatně památkové chráněný soubor. Kaple je jednoprostorová s vysokým zvonovitým štítem a je zdobena ve stylu  selského baroka.

Do Holašovic můžete přijet kdykoliv, projít se návsí s upraveným rybníčkem, navštívit místní restaurace či obchůdky s regionálními výrobky, zvláště keramikou. Je zde i  Turistické informační centrum jehož otevírací doba se však v průběhu roku mění.

Selské slavnosti

V Holašovicích se zvláště v sezóně konají různé akce, z nichž nejznámější jsou červencové Selské slavnosti Holašovice. Hlavní částí je dobový jarmark, na němž předvádějí svou tradiční řemeslnou zručnost řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci i kováři. zakoupit lze také výrobky z keramiky, kůže a proutí nebo paličkové krajky. Připraven je bohatý kulturní program, na němž vyetupují jarmareční zpěváci, folklorní a divadelní soubory i šermířské skupiny.

Tipy na výlet:

  • Na jihovýchodním okraji obce je tzv. Stonehenge Holašovice. Jedná se kruh z 25 kamenů, které zde postavil v roce 2008 místní občan Václav Jílek po konzultaci s psychotronikem Ing. Pavlem Kozákem...  
  • Zdají-li se vám Holašovice přece jen moc profláklé, dojeďte do nedalekého Záboří, kde rovněž najdete krásné selské statky, obklopující velkou náves.

Holašovice můžeme vidět i v několika českých filmech;  např. v roce 1975 zde  režisér Václav Kašlík  natočil filmovou podobu slavné opěry Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

 

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Holašovice - na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, id: 13160 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 21.02.2021
Autor: Marie Košinová