Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Jez Pilař

Jez PilařJez Pilař je všemi vodáky dobře známý a obávaný jez na řece Lužnici. Nachází se na kilometru 116,8 řeky Lužnice poblíž osady Kosky a nedaleko obce Majdalena. 

Pilař je 3,0 metru vysoký jez s kolmým spádem; zvýšením vodní hladiny zajišťuje přívod vody pro tzv. Zlatou stoku, neboť v tomto místě se od Lužnice odděluje asi 48 km dlouhý uměle vytvořený kanál Zlatá stoka napájící celou soustavu rybníků. Jez byl původně dřevěný, později - v roce 1930 - byl nahrazený pevnou kovovou konstrukcí. 

Jez je nejnebezpečnějším místem pro vodáky v celém Česku a je proto často  označován  jako "jez smrti". K tomuto přídomku přišel podle velkého počtu obětí mezi vodáky, kteří se utopili v podceňovaném válci točící se vody pod jezem. V okolí jezu je řada pomníčků a ti připomínají zbytečné oběti těch, kteří nedbali zákazu a svůj pokus sjet obávaný úsek zaplatili životem. 

Uvádí se, že obětí Pilaře je přibližně čtyři desítky; ve statistice jsou i ti, jejichž těla se nikdy nenašla. Kromě nebezpečného místa přímo pod jezem, je ve vývařišti pro zpomalení proudu vybudována po celé šířce řeky 60 cm ze dna vyčnívající betonová zídka, která při převržení plavidla působí těžká zranění.

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 6 komentářů, poslední přidán 26.05. 2016 09:31

Franta včela 04.07. 2009 14:12 Odpovědět
Teď jsem tu jel.obcházeli jsme opravdu nedoporučuju sjezd. Nebezpečnější jez těžko hledat.ahoj
Milan ... 02.11. 2009 18:37 Odpovědět
Jsem místni s vodou mám skušenosti a tenhle jez je fakt neebezpečný a nedoporučuji Vám ho sjet! cau
Bára 14.01. 2010 15:41 Odpovědět
Jezdím řeku každý rok a je opravdu nebezpečný.Hlavně ho nesjíždějte těch pomníků je tam dost.
suk 05.08. 2010 17:53 Odpovědět
O nebezpečnosti a nesjízdnosti tohoto jezu není pochyb,ovšem ostatní výroky zde jsou trochu pochybné,spíše polopravdivé…Z tex­tu třeba vyplývá,že jez byl původně dřevěný,poté z kovu.Fakt je ten,že jez je z kamene,co byl postaven,jen podlaha visutého mostu byla dřevěná a asi tak před dvaceti lety vystřídaly prohnilá prkna ocelové pláty.
O něco smutnější je to s pomníčky.Ty jsou jen pomyslné,protože ve skutečnosti tam nikdy žádný nebyl.V podstatě dnes na tomto místě není nic,co by připomínalo více jak tři desítky zmařených životů.Možná by to chtělo…
Jinak při nízké hladině vody,je pod jezem velice příjemné koupání.Vím o tom své,jsem místní knecht. :-)
Viking 11.08. 2010 16:57 Odpovědět
Jez jsem nejel, ale chuť jsem na něj docela měl, nezdál se mi zas až tak hrozný, s prázdnou pálavou. Co jsem k němu přijel, měl jsem v sobě asi půl flašky fernetu, tak to jsem neriskoval, říkal jsem si druhý den ráno, to byla dost studená voda, možná sem měl kliku, že jsem do něj nešel, fakt se mi nezdál nesjízdný, dal jsem i horší. Ale koupání pod ním je fakt super, při nízkým stavu vody a je kamenný a pomníčky jsem tam taky žádný neviděl. Rozhodně bych vyroval všechny méně zkušený a na tvrdý lodi…no radši všechny.
Dana 26.05. 2016 09:31 Odpovědět
No, půl flašky fernetu, nic proti , ale řekla bych, že pomníčky zhusta patří \"vodákům\" , kteří si vodu představují jako bezva pařbu.

Konec výpisu článku Jez Pilař, id: 5449 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 1.03.2017
Autor: Marie Košinová