Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Zlatá stoka

Zlatá stoka je mistrovským dílem Štěpánka Netolického.

Je to umělý kanál dlouhý téměř 48 km, vystavěný v letech 1505–1520, ve většině délky uměle vyhloubený, částečně však vedený i v uměle navršeném zemním valu a zajištěný proti unikání vody. Vedení a podoba stoky jsou neměnné už přes pět století. Byla sice opuštěna její funkce zásobování přilehlých měst pitnou vodou, a také poslední plavení dřeva proběhlo už v roce 1937, dodnes ale zabezpečuje cirkulaci vody mezi jednotlivými rybníky na Třeboňsku, okysličování vody a výměnu živin, nezbytných pro chov ryb.

Cesta Zlaté stoky

Zlatá stoka odbočuje z řeky Lužnice u obce Majdalena blízko jezu Pilař, napájí a odvádí vodu ze zdejších rybníků a do Lužnice se vrací pod Veselím nad Lužnicí. Proplétá se mezi největšími rybníky Třeboňska (Opatovický, Svět, Káňov, Velký Tisý, Rožmberk, Koclířov, Dvořiště).

Funkce Zlaté stoky

Při nedostatečném množství vody v rybnících dochází ke zhoršování podmínek pro chov ryb. Tyto problémy pomáhá překonávat právě Zlatá stoka, která již téměř pět století v celé své délce 47,8 km přivádí vodu z řeky Lužnice jednotlivým rybníkům. Název „Zlatá“ dostala v průběhu staletí právě pro svůj význam a jedinečnost. Po celý rok přivádí vodu pro sádky, doplňuje vodu v rybnících, ale zároveň ji v období výlovů odvádí. Naprostou nezbytnost prokazuje Zlatá stoka v zimě, kdy okysličená voda umožňuje přežití ryb pod ledem.

Nominace do UNESCO

Celý systém rybniční soustavy byl dne 30. května 2003 oficiálně nominován pod označením „Třeboňské rybníkářské dědictví“ k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní kulturní památka

V roce 2002 bylo jádro rybniční soustavy na Třeboňsku prohlášeno národní kulturní památku. Tato nejvyšší forma památkové ochrany v současné době tedy zahrnuje objekty již dříve prohlášené za kulturní památky – Zlatou stoku, která je páteří velké části třeboňské rybniční soustavy, Novou řeku – umělý kanál zřízený k ochraně Rožmberka před účinky povodní, Starou řeku (část koryta Lužnice před Rožmberkem), a dva z nejznámějších a největších rybníků – Rožmberk a Svět.

 

Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 26.03. 2017 15:13

Valentina 15.03. 2015 18:29 Odpovědět
Dobrý den,
kdy probíhala stavba Zlaté stoky? Podle mých zdrojů totiž stavba nezačala v roce 1505, jak zde uvádíte, ale až v roce 1508. Dokončena byla zřejmě v roce 1518.
Navíc v jiném článku na vašich stránkách (//www.trebonsko.cz/…ek-netolicky-) je také uveden údaj 1508–1518. Zajímalo by mě tedy, který údaj je pravdivý.
Děkuji.
Třeboňák 26.03. 2017 15:13 Odpovědět
Dobrý den.
Také jsem zaslech ze Zlatá stoka se začla stavět v roce 1508. Ale nevim zda to je pravda.Údajňe jsou v Zlaté stoce na ňákých kmenech vytesaný datumy kdy se začla stavět a kdy byla dokončena.Na jejim začátku je datum začátku a pak postupně až ke konci jsou datumy jak postupovali aš na konec.Docela tomu věřim, protože dřív se to tak dělalo.

Konec výpisu článku Zlatá stoka, id: 5354 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 7.06.2006
Autor: Marie Košinová