Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Josef Špaček, Miroslav Sekera - koncert MHF TN 2016

Pozvánka do Třeboně na koncert, na kterém vystoupí v sobotu 6. srpna 2016 v Divadle J. K. Tyla dva špičkoví umělci:

  • Josef Špaček housle 
  • Miroslav Sekera klavír

Program:

  • L. van Beethoven, E. W. Korngold, C. Saint-Saëns

Koncert se koná v rámci festivalu Třeboňská nocturna 2016.

Informace a prodej vstupenek v TIC v Třeboni.

Josef Špaček, Miroslav Sekera 

Josef Špaček (1986) je právem považován za jednoho z nejlepších houslistů své generace. Vystudoval Pražskou konzervatoř (u prof. J. Foltýna) a své zkušenosti rozšířil mj. u I. Kavafianové, J. Lareda (Curtisův hudební institut, Filadelfie) či I. Perlmana (Juilliard School, New York). V květnu roku 2012 se stal finalistou nejstarší a nejnáročnější Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu; v roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland) a v roce 2008 získal třetí cenu a cenu mladé poroty na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena.

Josef Špaček sólově spolupracoval např. s Philadelphia Orchestra, Auckland Philharmonia Orchestra, Queensland Symphony Orchestra, Českou filharmonií, Orchestre National de Belgique, Orchestre Philharmonique de Luxembourg ad., pod taktovkou renomovaných dirigentů, mj. J. Bělohlávka, J. Hrůši, Ch. Eschenbacha, J. DePreista, R. Goodmana, E. Inbala či R. Milanova. Pravidelně se účastní hudebních festivalů mj. Pražského jaro, Dvořákovy Prahy, Bravo! (Colorado, USA), Ravinia Festival (Illinois, USA), festivalu Chamber Music Connects the World (Kronberg, SRN) a dalších. Jeho umění obdivovali posluchači v USA (mj. Carnegie Hall), Austrálii, Dánsku, Finsku, Německu, Anglii, Francii, Švýcarsku, Japonsku, Polsku i na Novém Zélandu a dalších zemích. V roce 2007 působil jako koncertní mistr New York String Orchestra a jako koncertní mistr Orchestru Curtisova institutu (2009).

V současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie.

Miroslav Sekera (*1975) patří k výrazným osobnostem naší mladé klavírní generace. Jeho hra se vyznačuje smyslem pro barvu a jedinečností projevu.

V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí, jako například:
• cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních,
• cenu v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy YAMAHA),
• cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové.

Po celou dobu studií též navštěvoval třídu profesora Martina Ballýho. Dále pokračoval na Hudební fakultě Akademie muzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student.

V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého hudebního fondu s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského.

Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA dvě CD, které vydala nahrávací společnost Albany records. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Koncertuje v České republice i v zahraničí.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Josef Špaček, Miroslav Sekera - koncert MHF TN 2016, id: 10318 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 4.11.2015
Autor: Marie Košinová