Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbci

Kaple - nebo správněji řečeno kostel - sv. Jana Nepomuckého stojí uprostřed obce Stříbřec a je typickou vesnickou stavbou tehdejší doby.
 

Historie stříbřeckého kostela

 
Historie tohoto kostela svědčí o nebývalé vůli místních občanů mít vlastní svatyni, a tímto lze vysvětlit proč obce v okolí či v jiných krajích srovnatelné velikosti nebo i větší, nemají někdy ani svůj kostel, nejvýše jen malou kapli.
 

Původně stála  ve Stříbci dřevěná kaple z roku 1649. Kaple zchátrala a zanikla; v upomínku se postavil a dodnes dochoval  pouze kamenný kříž u křižovatky cest vedoucích do Stráže, Mníšku, Lutové a středu obce. 

Místní občané velmi usilovně stáli o svůj kostelík. Tato snaha vyústila  v 60. letech 19. st.  až do finanční sbírky pod záštitou obecního zastupitelstva a starosty Hofbauera. Položení a vysvěcení základního kamene bylo 21. 6. 1860. Kostel postavil dle vlastního projektu stavitel Matěj Šetka z Jindřichova Hradce. Již příští rok 16. 10. 1861 hotový kostel vysvětil českobudějovický biskup Jan Valerián Jirsík, český vlastenec a zakladatel českých škol v kraji.

Kostel je jednolodní, s věží mimo půdorys lodě v ose průčelí. Loď kostela má čtvercový půdorys a obdelníkové kněžiště má stejnou šířku jako loď. Sakristie je čtvercová a je netypycky postaavena za kněžištěm v ose lodě.

Před kostelem na kamenném podstavci je kříž s Kristem z roku 1860.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbci, id: 5299 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 30.12.2015
Autor: Marie Košinová