Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Klec

Obec Klec je malá jihočeská vesnička 12 km severně od Třeboně a 4 km severovýchodně od Lomnice nad Lužnicí.

Uprostřed obce stojí návesní kaple se zvoničkou.

Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1388, kdy patřila pánům ze Stráže. Při břehu rybníka Klec (nazývaný též Flugnaus, dřive Vogelhaus) stával hrádek Flughaus doložený mezi lety 1395-1465. Tvrz byla vyvrácena Oldřichem z Rožmberka při pronásledování Husitů. Z hradu je dnes zachován pahorek a dva pásy valů a příkopů.

K hrádku se váže pověst o bílé paní, bývalé hradní Flughausu, která se při plenění hrádku rožmberskými ozbrojenci proti nim postavila se svými dvěma malými dětmi. Od té doby se objevuje na cestách a hrázích rybníků a má v každé ruce jedno dítě.

Rybniční soustava u Klece

Jižně od obce leží dva rozlehlé rybníky, Potěšil (76 ha) a Klec (64 ha). Rybník Klec byl zřejmě založen za pánů ze Stráže, připomíná se r. 1503, a do rožmberského majetku přešel po roce 1577. Je pravděpodobné, že na něm pracoval Krčín při stavbě rybníka Potměšil, neboť na starých mapách byly původně oba rybníky spojeny.
 
Na opačné straně, směrem na sever, se rozkládá Nadějská rybniční soustava, která patří k nejkrásnějším na Třeboňsku. Rybníky zde nesou krásné názvy: Víra, Láska, Naděje, Blaník, Rod, Dobrá Vůle, Skutek a další.
 
Na pahorku východně od obce stával roubený lovecký zámeček Dobrá Mysl, vybudovaný Jakubem Krčínem pro Viléma z Rožmberka kolem r. 1580. Zanikl beze stopy.
 

Klec se nachází v klidné části CHKO Třeboňsko a prochází jí cyklostezky, a proto je vyhledávaným místem pro rekreaci.


Vznik:  1388
Rozloha: 632 ha
Počet obyvatel: 192
Www: www.obecklec.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Klec, id: 5375 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 31.12.2015
Autor: Marie Košinová