Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Flughaus - hrádek u Klece

Zajímavým turistickým cílem při cyklotoulkách severním Třeboňskem pro zvídavé turisty může být  2,5 km severovýchodně od Lomnice nad Lužnicí místo bývalého hradu Flughaus.

Nepatrné zbytky hradu se nacházejí 1,5 km od vesnice Klec, připomínané již r. 1388. Hrad, někdy označován jako tvrz, stál v těsné blízkosti rybníka Klec, avšak byl pobořen za husitských válek  Oldřichem z Rožmberka.

Hrad Flughaus

Fogelhaus - Flughaus,  a nebo také Fuglhaus (Vogelhaus - Klec),  postavil pravděpodobně Oldřich z Ústí, příslušník rozvětveného roku Vítkovců, někdy v letech 1388–1410.

Potomci dalšího majitele, Jana z Ústí, poskytovali na hradě úkryt lapkům, což zřejmě vedlo k jeho dobytí vojskem Oldřicha z Rožmberka v roce 1435. Po roce 1465 místo mizí z psané historie a zbytky hradu posloužily k výstavbě nedalekého stavení zvaného Bašta.

Z hradu zůstaly terénní nerovnosti, valy, příkopy a velké množství keramických střepů. Dnes je patrna pouze vyvýšenina, kde se zřejmě nacházelo jádro bývalého hradu a dva náspy s příkopem.

Místo se nachází v CHKO Třeboňsko a je velmi dobře přístupné. K hradu dojdeme po rovné stezce, odbočující u hráze Klece ze silnice z Klece směrem na Kolence. Asi po osmi stech metrech dojdete k usedlosti Bašta, ještě před ní ale odbočte doleva přes louku směrem k rybníku. V lesíku před rybníkem se nacházejí zbytky hradu Fuglhausu, z něhož vás nejvíce zaujme výrazný příkop, a také zde můžete vidět nepatrné zbytky zdiva. Vlastní hradisko je zalesněné a zarostlé kopřivami.

Zdroj: hrady.cz.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Flughaus - hrádek u Klece, id: 11892 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 13.09.2018
Autor: Marie Košinová