Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Klikov

Vesnice Klikov se nachází 2 km východně od Suchdola nad Lužnicí. Leží nad říčkou Dračicí, která se jen o kousek dál vlévá do řeky Lužnice.

Historie osady Klikov

Nejstarší písemná zmínka o Klikovu pochází z poloviny 16. století, ale osídlení je jistě starší. Vedle zemědělství, kterému se zde nikdy zrovna dobře nedařilo, zde žila od pradávna stará řemesla, jako například pálení dřevěného uhlí, výroba kolomazi, pletení opálek.

Vesnice byla založena koncem 16. století na česko-rakouské hranici a patřila majitelům bystřického panství, pánům Krajířům z Krajku. V obci, k níž patřila huť Františkov, se usazovali němečtí havíři a hamerníci, kteří sem byli zváni jako odborníci na tavení železné rudy a na zpracování železa, k čemuž využivali energii Dračice. Za vznik názvu obce se považuje německý pozdrav  Glück auf, z něhož vzniklo jméno Klikau, česky Klikov. Z této doby se také nacházejí poblíž obce  u řeky Dračice malé pozůstatky štol a hald.

Koncem 19. století se začalo levné a kvalitní železo vyrábět ve vysokých pecích na Kladensku, a tak zde drobné hutnictví založené na zpracovávání nekvalitní železné rudy postupně skončilo, a obyvatelé z velké části našli obživu ve výrobě hliněného a kameninového zboží. Umožňovaly to zásoby kvalitní hlíny v okolí. Výrobky klikovských hrnčířů se brzy staly známými a vyhledávanými.

Za první republiky Klikov měl více jak tisíc obyvatel a lidé zde vedli rušný život. Byla postavena jednopatrová škola, která je dodnes díky impozantního štítu stále nepřehlédnutelnou budovou dodnes.

Další pěknou historickou stavbou je kaple Panny Marie Sněžné.

Klikov dnes

Dnes je Klikov klidnou vesnicí vyhledávanou k rekreaci. Turisticky zajímavá jsou nedaleká suchdolská jezera, okolní hluboké lesy a rovinné terény lákající na cyklistické výlety.

V obci dodnes žije hrnčířská tradice díky několika keramických dílen, z nich je nejvýznamnějí  hrnčířská manufaktura s názvem Klikovská keramika. Dílny jsou v sezoně otevřené, takže zde můžete i pozorovat hrnčíře při práci a některé  z výrobků si i zakoupit na památku. 

Klikov je součástí města Suchdol nad Lužnicí.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Klikov, id: 10712 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 30.06.2016
Autor: Marie Košinová