Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Dominantou obce Drahov u Veselí nad Lužnicí i celého okolí je malebná, nově opravená svatyně, obklopená hřbitovem. Stojí na nejvyšším místě obce v nadmořské výšce 441 m. 

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. stol. je původně raně gotický s dřevěnou věžičkou. Byl renezančně přestavěn v 16. stol., a v 19. st. byla na západní straně prodloužena loď a doplněna o kruchtu.

Zařízení kostela je barokní, klasicistní a novogotické. V kostele stála památná socha Madony z 15. stol., která však byla v roce 1958  odcizena. Kolem kostela je hřbitov a ve hřbitovní zdi se dochovala gotická branka s lomeným žulovým portálem. 

Za kostelem stojí pod lípami nad pramenem mariánská  kaple z 19. stol. s názvem Panna Marie nad Pramenem. Kaple byla postavena  nad pramenem, který má údajně léčivé účinky. 

Drahov byl v minulosti oblíbeným poutním místem; tradice těchto poutí, zvaných senné, byla v posledních letech obnovena. Pěší pouť se koná zpravidla vždy první neděli v červenci. Procesí poutníků jde z Veselí nad Lužnicí přes Zlukov a končí poutní mší v Drahovském kostele.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kostel Nanebevzetí Panny Marie , id: 5294 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 29.12.2015
Autor: Marie Košinová