Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kostel Povýšení sv. Kříže

Kostel Povýšení svatého Kříže je výraznou dominantou Veselí nad Lužnící i celého okolí. Kostel stojí na výšině nad hlavní silnicí; nadmořská výška kopečku je 429 m n. m.

Kostel pochází zřejmě z roku 1259. Jedná se o původně raně gotický kostel, který byl rozšířen v renesančním slohu a později prodělal barokní úpravy. Nejstarší část kostela je románská – portál na jižní straně, ale již jeho oblouk je gotický. Gotické jsou vchody severní a západní a klenby v presbytáři a v sakristii.

První písemná zmínka o kostele je v r. 1261, kdy Vok z Rožmberka daroval patronátrní právo nad Veselím Vyšebrodskému klášteru. V roce 1330 byl kostel rozšířen, kolem roku 1360 byl doplněn o presbytář a v roce 1542 byla při přestavbě postavena chrámová předsíň v renesančním slohu. Roku 1598 byla postavena věž a v její spodní části upraven „Boží hrob“ ze snahy Petra Voka a jeho manželky Kateřiny z Ludanic.

Krásně provedené barokní oltáře jsou z let 1690 a 1740. V letech 1811 a 1872 byla opravována věž a také kostel, oltáře a fara. Poslední oprava kostela a provedení měděné krytiny věže bylo v roce 1984. Ve věži jsou čtyři zvony (Arvita, Kříž, Martínek a Marie), pocházející z 15 až 17. století.

U kostela na hřbitově stojí původní hřbitovní barokní kaple Kalvárie nazývaná též kaple Panny Marie a sv. Petra a Pavla, která byla postavena nad hrobkou veselských kněží. Vjezd do fary z 18. stol. zdobí barokní štít.

Stránky farnosti: www.farnostveseli.cz

  • V letech 2009 – 2013 byl děkanský kostel Povýšení sv. Kříže opraven z peněz ROP. Nejen za tento počin získal v roce 2013 Cenu města Veselí nad Lužnicí duchovní správce Římskokatolické farnosti Veselí nad Lužnicí P. Vlastimil Kročil (od roku 2015 českobudějovický biskup). Zastupitelé tak ocenili jeho přínos při obnově městské dominanty, kostela Povýšení svatého Kříže, jeho podíl na pořádání kulturních a společenských akcí a práci s mládeží.
Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kostel Povýšení sv. Kříže , id: 5291 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová