Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kostel sv. Martina v Bošilci

Barokní kostel sv. Martina stojí v Bošilci na návrší, na místě původního gotického kostela z konce 13. století. V roce 1703 byl kostel přestavěn a v roce 1836 k němu byla přistavěna i věž, která nahradila původní dřevěnou zvonici. 
 

Hlavní dominantou tohoto farního kostela je jeho neobvyklá kazatelna, která sem byla přenesena v roce 1786 ze zrušeného poutního kostela sv. Barbory u Majdaleny. Ikonograficky pozoruhodná kazatelna je jediná tohoto typu v jižních Čechách. Jedná se o barokní kazatelnu ve tvaru velryby (obdobná je např. Mnichovicích U Prahy), která nám může připomenout příběh byblického starozákonního proroka Jonáše, kterého Bůh poslal zvěstovat boží poselství do města Ninive, a kterého při jeho pouti na moři spolkla a poté opět vyvrhla velryba.

Nad vstupním portálem do kostela je obraz ze života svatého Martina. Znázorňuje okamžik, kdy šlechetný rytíř Martin dává ubožákovi půl svého pláště, a poté zjišťuje, že ubožákem je sám Ježíš. Kostel sv. Martina je hřbitovní, je nově opraven a zajímavostí jsou též sluneční hodiny s obrazy zvířat.

Pod kostelem se rozlévá jeden z nejstarších a největších rybníků Česka,  rybník Bošilecký.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kostel sv. Martina v Bošilci, id: 5290 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 31.12.2015
Autor: Marie Košinová