Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Historie lázeňství na Třeboňsku

Lázeňství v Třeboni je odedávna spjato s přírodním léčivým zdrojem, který se v tomto regionu hojně nachází – rašelinou, slatinou. Ta se využívá pro léčení poruch pohybového ústrojí.

Hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v k založení třeboňské lázeňské tradice. Tato tradice sahá až do středověku, protože už v 15. století byly ve městě přístupné očistné lázně s lazebníkem a felčarem v jedné osobě. Po roce 1784 však městská lazebna u městského špitálu při kostelíku sv. Alžběty zanikla, a tak si museli milovníci očisty a léčby počkat až do r. 1861, kdy byly z podnětu fišmistra Václava Horáka, správce schwarzenberského velkostatku, zřízeny nové lázně na Zlaté stoce u Kollerovské­ho mlýna.

Novodobá tradice je spojena především s učitelem, kronikářem a váženým měšťanem, Václavem Huckem, který na svém pozemku u Zlaté stoky otevřel v květnu 1883 nové lázně. Hlavním motivem jeho velkorysého činu byla nemoc jeho dcery Berty, jejíž jméno nese moderní sanatorium i dnes. V roce 1975 přibyl k lázním Berta nový lázeňský komplex Aurora.

Novodobá historie lázní v Třeboni

Bertiny lázně se po roce 1989 vrátily do majetku města. Začala tím doba zásadní modernizace tohoto léčebného zařízení. Došlo k rozsáhlé přestavbě lázní, kdy byla rozšířena ubytovací kapacita, rekonstruovány slatinné provozy, vybudován bazén a další zázemí těchto lázní.

Lázeňské sanatorium Aurora se po roce 1989 stalo pod hlavičkou státu samostatné s názvem Státní léčebné lázně, s. p. V r. 1998 přešly lázně do majetku města pod jménem Lázně Aurora, s. r. o. Podobně jako u lázní Berta, došlo i zde k velkým investičním akcím. Jednou z největších investic bylo vybudování wellnesscentra a zásadní modernizace bazénu.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 3 komentáře, poslední přidán 14.03. 2017 21:06

ahoj 22.03. 2010 17:37 Odpovědět
Dělám referát je to velmi dobrá stránka tak moc děkuji jinak bych ho asi neudělala. xD
=) 13.10. 2010 20:09 Odpovědět
Taky dělám referát, tak doufám, že mi vaše stránka pomůže =)
Poli 14.03. 2017 21:06 Odpovědět
Taky jsem dělala referát jako vy a tato stránka mi také velmi pomohla

Konec výpisu článku Historie lázeňství na Třeboňsku, id: 6255 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 3.04.2009
Autor: Marie Košinová